- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 22. ledna 2021
- 14:58
U pobřeží Austrálie byly objeveny tři nové druhy hlubinných masožravých hub
Typické mořské houby připomínají filtry. Skrze póry zachytávají vodu, z níž extrahují kyslík a plankton. Jsou to jednoduchá stvoření. Nemají trávící, nervový, ani oběhový systém. V nějaké formě však existují už 500 milionů let.
Masožravé houby jsou ovšem odlišné. Některé stále zachytávají a filtrují proudy vody, jiné, mezi které patří i nově objevené druhy, tuto schopnost ztratily. Zajímavé jsou tím, že svou kořist, například malé korýše, chytají s pomocí vláken či háčků.
Vědci objevili tři takové druhy, a to Nullarbora heptaxia, Abyssocladia oxyasters a Lycopodina hystrix. Spolu s nimi našli také blízce příbuznou, ovšem nikoliv masožravou houbu Guitarra davidconryi. Houby byly popsány v hloubkách mezi 163 až více než třemi tisíci metry v oblasti Velkého australského zálivu.
„Tyto nové druhy jsou první masožravé houby zaznamenané v jižní Austrálii a celkový počet druhů zaznamenaný v celé Austrálii zvyšují na 25,“ řekli výzkumníci o houbách, které se svými výčnělky připomínají spíše prazvláštní květiny.
Masožravé mořské houby jsou v povědomí vědců teprve od roku 1995. Ale za poslední dvě desetiletí se jejich znalosti o rozmanitosti těchto organismů téměř zdvojnásobily. Z části je to způsobeno i technologickým pokrokem. Do hloubek, kam lidé kvůli vysokému tlaku nemohou, jsou spouštěny dálkově ovládané ROV a ponorky, které tam fotografují a houby sklízejí v neporušeném stavu.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email