Slepý muž po letech opět vidí díky nové umělé rohovce

Prvním krokem postupu, netrvajícího ani hodinu, je chirurgické odstranění spojivky / Pixabay
Jamal Furani přišel o zrak před 10 lety kvůli nemoci rohovky, ale díky moderní vědě tento muž z Izraele znovu vidí. Furani dostal implantát umělé rohovky integrovaný přímo do oční stěny a po hodinové operaci již rozpoznal členy rodiny a přečetl čísla na oční tabulce.

Implantát, nazývaný KPro, je nedegradovatelná syntetická nanotkanina, která je umístěna pod tenkou membránou, která pokrývá povrch víčka a bělma. Horní vrstva KPro je navržena z biomimetického materiálu, který „stimuluje buněčnou proliferaci, což vede k progresivní integraci tkání,“ uvádí výrobce implantátu CorNeat.

Zákrok provedl 11. ledna 2021 profesor Irit Bahar, vedoucí oftalmologického oddělení v Rabin Medical Center v izraelské Petah Tikvě. Pacienti ve studii trpěli slepotou a byli buď kandidáty na transplantaci rohovky, nebo u nich došlo alespoň k jedné neúspěšné transplantaci. Slepota je způsobena onemocněním rohovky s následnou ztrátou zraku. Každý rok postihuje na celém světě dva miliony lidí. 

Prvním krokem postupu, netrvajícího ani hodinu, je chirurgické odstranění spojivky – sliznice, která pokrývá přední část oka a lemuje vnitřek očních víček. Rohovkový epitel je poté zcela odstraněn, aby se snížila prevalence (podíl počtu jedinců s určitou nemocí v poměru k počtu všech jedinců ve sledované populaci, vyjadřuje se v procentech, vztahuje se k určitému času) tvorby retro protetické membrány a střed rohovky označí chirurg. Jde o to, kde bude implantát přesně umístěn.

Implantát se poté položí přes otevřenou oblast oční bulvy a zajistí se šitím. Jsou provedeny řezy kolem rohovky spolu se šitím pro připojení implantátu a poté je rohovka odstraněna. Dochází k regeneraci buněk a během několika týdnů se implantát stane součástí pacientova oka.  

Dr. Gilad Litvin, hlavní lékař společnosti CorNeat Vision a vynálezce KPro, uvedl, že implantační postup je relativně jednoduchý. Řekl také, že KPro může pomoci milionům nevidomých pacientů po celém světě, protože léčba nevyžaduje transplantaci od dárce a lze ji provádět i bez praxe s operacemi rohovky.

Transplantace rohovky jsou běžnými postupy k obnovení zraku, ale lze je provést pouze pomocí dárcovské rohovky, po které je vysoká poptávka. Jedním z řešení jsou vepřové rohovky. Úspěch nového postupu ale může mnoha slepým lidem zcela změnit život.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama