Reklama

Romantické praskání ohně v domácím krbu vás může ohrozit: onemocnět lze i Alzheimerovou chorobou

 
Další 3 fotografie v galerii
Nebezpečí hrozí, když oheň zapalujete a poprvé se doplňuje dřevo / Pixabay
Většina z nás má možná za to, že není nic lepšího, nežli domácí otevřená kamna a krb. Jeho teplo a útulnost vás ale může vážně ohrozit na zdraví. To nyní zjistili vědci na Leon University ve Španělsku.

Vědci jdou dokonce až tak daleko, že doporučují používat masky při zapalování ohně. Jinak prý riskujeme výskyt škodlivých sloučenin ve svém těle. Když přijde na škodlivé uhlíkové emise, může být rodinný oheň stejně nebezpečný jako důl nebo staveniště.

A největší počet těchto zplodin se uvolňuje tehdy, když oheň zapalujete a poprvé se doplňuje dřevo. Vyčištění okolí může trvat až tři hodiny při otevřeném okně. 

I když jiní experti tvrdí, že kouř z ohně a zapalování je natolik malý, že maska není potřeba, doporučuje se nicméně, aby každý, kdo s ohněm přímo neoperuje, z místnosti raději odešel.

A i když již zůstaly jen oharky z ohně a vše je v popelu, stále se z něj uvolňují škodlivé látky. Domácí ohně jsou neustále zdrojem uhlíkových emisí všeho druhu a emitují i částice dost malé na to, aby se dostaly až do plic. Největším viníkem je pak oheň, co nechce rozhořet a vytváří hodně kouře. 

Tyto částice jsou zodpovědné za omezování správné funkce plic, kardiovaskulární problémy, snižování odolnosti vůči infekcím a obecně jde o nemalý zdravotní risk. Objem mikročástic dosahuje 483 mikrogramů na metr vzduchu, což je na úrovni důlních prací. Čištění ohně s uhlíky je zase na úrovni prašných stavebních prací. 

Otevřené ohně jsou významným zdrojem škodlivých nanočástic (třeba z látky známé jako magnetovec), které se dostanou až do mozku, kde dělají neplechu a způsobují nemoci typu Alzheimer. Běžná rouška na to stejně není dostatečně jemná, takže vás ochrání tak maximálně před chřipkou od souseda... 

 

 
Vstoupit do diskuze  (14)

Mohlo by vás zajímat