Vědci zjistili, proč mají starožitné cremonské housle výjimečný zvuk

Dnes existuje jen několik stovek takzvaných cremonských houslí / Pixabay
Starožitné housle umělců Antonia Stradivariho a Giuseppa Guarneriho ze 17. a 18. století mají unikátní zvuk. Američtí vědci zjistili, že houslisté při jejich výrobě kdysi používali chemické úpravy dřeva.

Cremona, italské historické město, které proslulo výrobou houslí. Houslisté Antonio Stradivari a jeho konkurent Giuseppe Guarneri zde v 17. a 18. století vyráběli housle s výjimečným zvukem. V hledáčku umělců jsou dodnes. V čem je jejich tajemství zjistila věda.

Experti z Texas A&M University housle podrobili spektroskopii, mikroskopické analýze a chemickým technikám, přičemž se zaměřili na rezonanční desku nástroje, která je pro jeho akustický výstup nejdůležitější. Právě zde vědci našli stopy po chemických úpravách. Výsledky byly publikovány v Angewandte Chemie.

Tým identifikoval borax, sírany zinku a mědi, kamenec a vápennou vodu. Směs byla detekována všude a nejen na povrchu dřeva, ale i v jeho strukturách. Vypadá to, že před výrobou nástrojů výrobci dřevo po určitou dobu v této chemické lázni nechali.
 
Výsledkem byla tajná metoda pro vylepšení zvuku v době, kdy neexistovaly patenty. Utajení je důvod, proč se tato úspěšná metoda při výrobě nástrojů nepoužívá.
 
„Tato nová studie ukazuje, že Stradivari a Guarneri měli svůj vlastní individuální způsob pro zpracování dřeva, jemuž přisuzovali značný význam,“ řekl Joseph Nagyvary, biochemik z Texas A&M University. „Mohli si uvědomit, že speciální soli použité k impregnaci dřeva, mu také poskytly prospěšné mechanické a akustické výhody."
 
Od těchto houslistů dnes existuje jen několik stovek takzvaných cremonských houslí. Jejich cena se pohybuje až v řádech desítek milionů dolarů. Tradiční houslové řemeslo v Cremoně bylo v roce 2012 přidáno na seznam UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama