Archeologové našli v Tibetu pravděpodobně nejstarší umělecké dílo na světě

Není to tak dávno, co byly v Tibetské náhorní plošině nalezeny ostatky Denisovanů / Pixabay
V Tibetu objevili archeologové záhadnou kamennou desku, na níž jsou skvěle zachovalé otisky nohou a rukou, vytvořené před neuvěřitelnými 169 000 až 226 000 lety.

„Otázka zní, co to znamená? Jak můžeme tyto otisky interpretovat? Zjevně nejsou na kámen umístěny náhodně,“ řekl Thomas Urban, výzkumný pracovník na Cornellově univerzitě. „Můj úhel pohledu je takový, že to můžeme považovat za umělecký postoj, něco, co je výrazně lidské.“

Série pěti otisků rukou a pěti stop chodidel byla nalezena na vápencovém sladkovodním kameni poblíž vesnice Quesang přibližně 80 kilometrů od čínského města Lhasa v přítoku řeky Xiong Qu.

Kámen byl položen na plocho v horkém prameni, což je důvod, proč všech 10 otisků zůstalo perfektně zachováno. Pramen postupně přestal být aktivní a kámen litifikoval.
 
Stopy jsou celkem běžné, otisky rukou však z těchto dob nikoliv. Jejich přítomnost plošinu spojuje s parietálním uměním, tedy dekoracemi stěn, které známe z pozdějších dob od našich předků.
 
Podle vědců stopy i otisky vytvořily děti. Jednomu bylo okolo 7 let, druhému okolo 12 let. „Tento pozoruhodný objev přispívá k výzkumu, který identifikuje děti jako jedny z prvních umělců z rodu Homo,“ tvrdí vědec.
 
O jaký druh člověka šlo? Není to tak dávno, co byly v Tibetské náhorní plošině nalezeny ostatky Denisovanů. Neexistují ale žádné důkazy o tom, kdo umění starší než jeskynní malby vytvořil.
 
Nejstarší známé jeskynní umění pochází z ostrova Sulawesi z doby před 39 900 až 43 900 lety. Nález v Tibetu tento rekord pokořil.
 
Zdroj: Science Bulletin

Mohlo by vás zajímat

Reklama