Netopýři ze stejné jeskyně hodují při nočním lovu často společně

Upíři málokdy opustili prostor jeskyně společně / Pixabay
Víme, že netopýří upíři společně visí ze stropu jeskyní. Mají sociální pouta a vzájemně o sebe pečují, jak je to ale s krmením nebylo vědcům dosud jasné.

A tak na upíry připevnili senzory a s pomocí nich zjistili, že sice neútočí koordinovaně, ale hodují společně a při útocích komunikují.

Vědci připevnili v Panamě k tělíčkům 50 samiček upíra Desmodus rotundus senzory a sledovali momenty, kdy se k sobě zařízení přiblížila. Tým tak věděl, že spolu netopýři komunikují, když jsou venku z jeskyně.

Upíři málokdy opustili prostor jeskyně společně, což znamená, že z ní neútočí koordinovaně. Ze studie ale vyplývá, že se při lovu často sdružovali a hodovali společně. Jednalo se o netopýry pocházející z té samé jeskyně, s cizinci se sdružovali méně a o poznání kratší dobu.
 
Podle Geralda Cartera, evolučního biologa z Ohio State University a jednoho z účastníků studie, tito upíři připomínají setkání přátel. „Jsou to víceméně náhodná setkání,“ myslí si.
 
Domnívá se, že savci vylétají z jeskyní sami, ale když se na krávě potkají se spřáteleným upírem, hodují společně a přitom komunikují.
 
Zdroj: PLOS Biology
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama