Vláda USA chce po svých občanech informace o jejich DNA a další citlivá osobní data

 
Další 4 fotografie v galerii
Dobrodružství, které změní jednou provždy lékařskou péči / Pixabay
V USA probíhá (a ještě dalších deset let bude probíhat) gigantická ambiciózní studie, pro kterou její autoři potřebují DNA jejich účastníků a navíc chtějí i další informace, například o stravovacích zvycích.

Studii pořádá přímo vláda USA, a pověřené státní organizace, a cílem je vybudovat dostatečně velkou databázi pro srovnání genetických faktorů, životních stylů, různých životních prostředí, a to ze všech společenských tříd a věkových skupin.

Vědci by rádi zjistili, proč se někdo některým onemocněním vyhne a jiný zase ne, a jak jim lépe předcházet. 

Za projektem stojí americká státní agentura „All of Us Research Program" a specialista Francis Collins z Národního institutu zdraví ho popsal slovy: „Bude to dobrodružství na národní úrovni, které změní jednou provždy celou lékařskou péči."

To, že to kongres bere vážně, dokládá i to, že na to hodlá během 10 let vyhradit na 1,45 miliardy dolarů. Vše to ale závisí hlavně na tom, jestli se v celostátních zdravotnických centrech resp. v online formě přihlásí dostatečný počet lidí. Už je prý ale v systému zaregistrováno prvních 25 tisíc lidí. 

A proč se moderní péčí vůbec zabývat? Jelikož to v USA probíhá dosud stejně jako u nás - „Jedna velikost musí sedět všem!". Protože se udělají studie na stovkách tisíců lidí a zjistí se, co pomáhá jim, a to pak naordinují příště i všem ostatním. Přesto, že jste třeba z malé skupinky lidí, na které nějaké antibiotikum nepůsobí. Cílem této studie je naopak více individualizovat léčbu. To ale samozřejmě nepůjde bez toho, aniž by se nejdříve neprozkoumalo obrovské množství lidí.

V poslední době je v USA žhavým tématem, zda by soukromé DNA mělo být veřejně dostupnou informací, když se díky tomu v některých státech již podařilo najít podezřelého z vraždy, klidně po 30 letech.

Mohlo by vás zajímat

Reklama