Budete překvapeni, co děsivého leží na dně oceánu v hloubce skoro 11 kilometrů

 
Další 2 fotografie v galerii
Ekosystémy v hlubokých mořích jsou speciální tím, že se zde zastavil čas / Pixabay
To, že životní prostředí dostává díky různým lidským aktivitám pořádně zabrat, asi nikoho nepřekvapí. Fyzicky to nyní potvrdili potápěči, kteří na začátku května vytáhli ze dna známého Mariánského příkopu v Pacifiku plastový pytlík.

Je to ovšem jen jeden z asi tak 3000 kousků lidmi „vytvořeného“ odpadu v těchto místech. Navíc nyní vědci zjišťovali, jak moc je zaneřáděné dno moří a našli nejenom uvedený plastový úlovek, ale zjistili také to, že některé věci na tomto nehostinném místě leží více než 30 let.

Nález ležící jeden tisíc kilometrů od pevniny jen potvrzuje a ukazuje, v čem je ten největší horor moderních plastových odpadků v moři. Zrovna onen pytlík, o kterém je řeč, ležel v hloubce, kam by se vešlo hned třiatřicet Eiffelových věží. 

Všechen uvedený odpad byl během tohoto projektu posbírán díky přesně 5010 ponorům po celém světě a šlo o mezinárodní týmy využívající zařízení umožňující ponory v této hloubce a popřípadě dálkově ovládaná zařízení. Po průchodu třemi desítkami let důkazů se vědci shodli, že právě plastový pytlík je tím nejhlubším poškozením dna, jaké si lze představit.

Co se týče složení, tak z 26 % šlo o kovy, z 33 % o makroplasty, z 1,8 % o gumu, z 1,7 % o rybářské náčiní, z 1,4 % o brýle, z 1,3 % o dřevo (nebo papír či oblečení) a z celých 35 % šlo o nějaký jiný materiál vytvořený člověkem. Ze všeho toho je varující hlavně to, že celých 89 % obsahu představuje produkty na jedno použití. Prakticky všechen odpad nalezený hluboko pod hladinou byl zkrátka na jedno použití.

Ekosystémy v hlubokých mořích jsou speciální tím, že se zde tak trochu zastavil čas. Je to tedy určitě věc k zamyšlení. Jsme velmi zvědaví, na co úžasného lidé přijdou příště? Možná snad ukládat zde jaderný odpad, když už do moří vyplavujeme z antikoncepce hormony ničící množení vodních druhů a stovky tun plastů?

Ze stejného důvodu si dnes mimochodem nekupujte moderní mořskou sůl - je v ní více plastu, jak soli pomalu. A tento trend se určitě nebude zlepšovat.

Mohlo by vás zajímat

Reklama