Raketa SpaceX Block 5 Falcon 9 odstartovala nakonec úspěšně: Atronauty zvládne opakovaně vynášet do vesmíru

 
Další 4 fotografie v galerii
Start proběhl na skutečně jasné obloze bez jediného mraku / Pixabay
Společnost SpaceX vyslala svoji raketu Block 5 Falcon 9 vůbec poprvé do vesmíru a to poté, co byla její vůbec první cesta zrušena jen 58 vteřin před startem a ještě ji radši čtyřiadvacet hodin „kontrolovali", zda je vše v pořádku.

Raketa nese první satelit z Bangladéše (označený jako „Bangabandhu 1") a na své cesty se vydala z tradičního Kennedyho vesmírného střediska v Cape Canaveral na Floridě přesně ve 4:14 odpoledne.

Block 5 Falcon 9 je zajímavý tím, že jde podle všeho o finální iteraci daného typu rakety, jež půjde mnohokrát opakovaně použít – má to jít dokonce i vícekrát, nežli v případě jejího předchůdce. A když vše opravdu hodně dobře půjde, tak jednoho dne poslouží lidem i k opakovanému transportu astronautů do hlubin vesmíru.

Start proběhl na skutečně jasné obloze bez jediného mraku a raketa Block 5 Falcon 9 s sebou nahoru vzala i opětovně použitelnou raketu a na ní satelit „Bangabandhu 1", jenž má váhu téměř tři a půl tuny.

Vše proběhlo ve velmi očekávaném stylu: trochu „roztřepané" video (patrně kvůli horšímu signálu) vypadalo, že ukryje přistávání první části rakety Falcon 9.

Přesně v čase třiatřicet minut po startu se oddělila správným stylem i druhá část, která vyslala satelit „Bangabandhu 1" na geostacionární orbitu Země. I když to celé vypadá poměrně nenápadně a jen jako další den v NASA, nenechme se zmást.

Celé je to pro raketu SpaceX Falcon 9 pěkná zatěžkávací zkouška, jelikož ji Elon Musk označil za „kompletní verzi rakety SpaceX Falcon 9", jež byla mimochodem navržena tak, aby ustála aspoň sto letů ve své kariéře.

Mohlo by vás zajímat

Reklama