Analýzou temné hmoty byla objevena nová síla: Je díky tomu možná existence života v hlubinách vesmíru?

 
Dalších 7 fotografií v galerii
Podmínky pro vznik a udržení života by nemusely být ve vesmíru až tak vzácné / Pixabay
I když jsme ohledně hledání života na cizích planetách zatím neměli štěstí, vypadá to, že hned několik členů vědecké obce je přesvědčených, že cizí formy života existují, ovšem v jiných vesmírech.

Vědci totiž právě zaznamenali další šokující objev. Když právě studovali temnou energii (hmotu), odhalili i jakousi další „sílu", jež akceleruje expanzi našeho vesmíru.

Teorie dodnes tvrdily, že vesmír obsahuje prakticky ideální objem temné energie pro udržení života.

Temnou hmotu lze ve vesmíru pozorovat jen díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou „svítící“ hmotou.

Kdyby tomu totiž byť na jednu nanosekundu bylo jinak, ihned by se roztrhala realita jakou známe – nezformovaly by se ani hvězdy, ani planety a nakonec ani lidstvo jako takové.

Nová studie ale ukazuje, že limit je jaksi moc štědrý, nežli bylo experty očekáváno. To by naznačovalo, že podmínky pro vznik a udržení života by nemusely být až tak vzácné. Jestliže se náš vesmír sestává z mnoha vesmírů malých (jistě jste již zaslechli pojem „multiversum" = doslova „mnoho vesmírů"). Život zde pak může být poměrně běžný.

Když vědci použili v simulaci mnoho vesmírů, tak zjistili, že život je možný i za jiných podmínek, což potvrzuje spoluautor studie Jaime Salcido: „Pro mnoho fyziků je nepopsaný, ale pro náš vesmír specifický objem temné energie, velmi frustrující hádankou. Jak ovšem ukázaly naše simulace, dokonce i tehdy, kdyby zde bylo mnohem více temné energie (anebo naopak mnohem méně), i tak by to mělo vskutku minimální dopad na hvězdy a poté i formování planet, což logicky naznačuje, že život by nemusel být až tak vzácný."

Simulace hovoří jasně – dokonce i tehdy, když nasimulované vesmíry měly stokrát více či méně temné energie, stále se nic nedělo. Různé úrovně temné energie prostě život nijak radikálně evidentně neovlivňuje. Dokonce ani opravdu absurdní objemy temné energie věc prakticky nijak neovlivnily. Ani to by tedy evidentně nezabránilo, aby náš vesmír byl (kromě Země) zcela mrtvý – a to je určitě dobrá zpráva.

 
Vstoupit do diskuze  (4)

Mohlo by vás zajímat

Reklama