Reklama

Astronomický objev roku: Schovává se za Plutem na okraji naší sluneční soustavy ještě devátá planeta?

 
Další 3 fotografie v galerii
Devátá planeta naší sluneční soustavy ještě nebyla přímo pozorována / Pixabay
Astronomové debatují o možnosti existence zatím nepolapitelné deváté planety naší sluneční soustavy již pěkných pár let. Co nového v této záležitosti právě objevili?

Řada objevů z poslední doby totiž naznačuje, že za Plutem je minimálně ještě jedna další, trpasličí, planetka. Již se nám na toto téma zajímavě množí další studie.

Astronomové sledovali vzdálený pevný objekt, jehož poloha, rychlost (a další fyzikální parametry) naznačovaly, že se na tuto orbitu nedostal náhodou, ale „přitáhla" jej sem zatím nezmapovaná, devátá, planeta.

Připomínáme pro úplnost, že o planetě s pořadovým číslem devět bylo poprvé teoretizováno experty z univerzity Caltech, a to již v roce 2016. Tehdy si totiž povšimli, že skupinka ledových objektů na okraji našeho solárního systému má jaksi podezřele nakloněné orbity.

Jejich teorie z této doby totiž byla, že orbity ledových objektů (jde o tzv. „trans-neptunické objekty") byly vychýleny devátou planetou solárního systému. Objekty měly eliptické orbity, jež mířily stejným směrem a byly nakloněny vůči rovině Slunce směrem dolů o 30 stupňů proti jiným planetám obíhajícím Slunce.

I když zatím devátá planeta nebyla ještě přímo pozorována, řada vědců (včetně těch z NASA) na toto téma už zveřejnila důkazy, jež vše prakticky potvrzují. Kupříkladu v roce 2014 bylo experty z Michiganské univerzity spatřeno velmi vzdálené těleso, jenž by klidně mohlo být velké jako trpasličí planeta. 

Objekt nesl označení „2015 BP519" a zaujal vědce, jelikož jeho trasa byla nezvykle vychýlená. Když se poté vědci pokoušeli vše převést do počítačové simulace, tak bylo zjištěno, že kdyby naše sluneční soustava měla osm planet, "2015 BP519" by nemohl mít tak vystředěnou orbitu. Když ale naopak přidali planetu devátou, rázem bylo vše jinak. I přesto ale vědci varují před zbytečným oslavováním dopředu. 

Profesor Geres výsledky okomentoval těmito slovy: „Pořád to ještě není přímý důkaz existence deváté planety, vše pro její existenci ale nasvědčuje."

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat