Chcete zhubnout? Tak si zouvejte boty ještě přede dveřmi: Nebezpečí má totiž jméno obesogen

 
Další 3 fotografie v galerii
Boty jsou často zdrojem velmi nebezpečných nečistot / Pixabay
Máme k dispozici výsledek další, mírně řečeno, šokující studie: sundat si boty těsně před tím, než vejdete domů, pomáhá s redukcí váhy.

Všelijaké chemikálie vyskytující se v okolí jsou takto totiž zaneseny právě na botách až domů a pak zde interferují s biologickými hormony dětí i dospělých. To ale není zdaleka jediný problém.

Prvním dobrým krokem je podle vědců zouvat boty ještě přede dveřmi a používat dřevěnou podlahu, protože v kobercích se obdobné látky akumulují. Řada běžných produktů, jež denně většina lidí používá, je přímo nacpaná látkami známými jako „obesogeny" (cizí chemické látky, jež v těle rozbíjí normální vývoj a rovnováhu metabolismu tuků). 

V první řadě ovlivňují obesogeny naše hormony, čímž způsobují, že se v našich tkáních zbytečně usazuje tuk. Vědci z Portugalska na toto téma položili lidem řadu dotazů a zjistili, z jakých zdrojů se k nám obesogeny dostávají nejsnáze.

Nejčastějším zdrojem kontaminace je prach a běžné produkty jako je nádobí, kosmetika a čistící chemikálie ve všech formách. Naštěstí jsme se od vědců dočkali také několik rad, jak se s tímto problémem vyrovnat a obesogeny zredukovat na minimum: je doporučeno kupovat si čerstvé jídlo bez pesticidů a také vyhnout se syntetickým čistícím chemikáliím. A když přicházíte odněkud, sundat si boty přede dveřmi, jelikož obesogeny zvenčí pak roznášíte i po domě.

Jestliže pravidelně vysáváte, je to jen dobře, protože obesogeny se rády usazují právě v prachu. Doma i v práci byste pak měli nahradit koberce ideálně za dřevo. To je problém hlavně u dětí, jež vdechnou denně dvojnásobek prachu, než dospělí.

A konečně, doporučují zredukovat i použití plastů a speciálně těch, jež používáme dnes k ohřívání, ukládání a přepravování jídla. Pokuste se též použít na jídlo kontejnery skleněné, nerezové a hliníkové (jen zde zase pozor na uvolňování hliníku do jídla a vody). Na prach je pak nejlepší vlhká prachovka - nic jiného.

Prostě si hlídejte, co jíte a pijete (všechno je dnes naneštěstí jen v plastech) a pokuste se doma zredukovat prach na minimum.

Mohlo by vás zajímat

Reklama