Tento týden je možné pozorovat na obloze Noční svítící oblaka

Noční svítící oblaka 14. června 2024 na Třebíčsku / Marián Runkas
O uplynulém víkendu byla z Česka a Slovenska pozorovatelná mrazivě krásná noční svítící oblaka (zkratka NLC – z anglického Noctilucent Clouds). Úkaz se nejčastěji objevuje na naší obloze v týdnech okolo letního slunovratu, který nastane za necelý týden.

Vzniká dle webu Astrofyzikální ProGResy výrazněji výše než běžná oblačnost, ve výšce asi 85 kilometrů nad Zemí, a to v důsledku nabalování ledu na částice zejména meteorického prachu vysoko v mezosféře.

Díky tomu, že je tato oblačnost velice řídká, ve dne ji nespatříme a musíme čekat, až zapadne Slunce, které ji nasvítí zespod v době soumraku nebo rozbřesku.

Mrazivou krásu Nočních svítících oblak (NLC) mohou lidé zkusit vyhlížet ještě po celý tento týden. Viditelnost NLC letos významně ovlivňuje sluneční aktivita, která je vysoká (maximum se očekává v roce 2025), vysoké vrstvy zemské atmosféry tedy nemají tak stabilní podmínky pro vznik NLC jako v minulých letech.

I tak by se podmínky v těch vrstvách zemské atmosféry, ve kterých se NLC tvoří, tedy ve výšce okolo 85 kilometrů, mohly občas ustálit – zvláště v těch dnech, kdy Slunce neprodukuje erupce naším směrem.

Noční oblaky se nyní mohou objevit mezi 22. hodinou a půlnocí, nebo ráno mezi 2. a 4. hodinou, a to vždy na severu, resp. mezi severozápadním a severovýchodním obzorem.

Nesvítí vlastním světlem, jejich zář je způsobena rozptylem slunečního světla, které je v inkriminovaných hodinách nasvětluje odspodu (zatímco samo se nachází v hloubce mezi 6° a 16° pod obzorem). Vypadají jako zářící pavučinky na obloze a někdy mohou nabídnout opravdu majestátní divadlo.

Pokud zájemci nechtěji o noční oblaky přijít, doporučujeme jim v inkriminovaných časech sledovat webové kamery a v případě výskytu této oblačnosti na snímcích je jít ven pozorovat.

Zdroj: Astrofyzikální ProGResy z Opavy, Fyzikální ústav SU 

Mohlo by vás zajímat

Reklama