- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 10. července 2018
- 13:40
Čeští vědci jako první na světě detekovali unikátní kvantové vlastnosti světla
Takzvané neklasické záření má vlastnosti vymykající se obvyklé optice. Díky tomu může mít v budoucnu široké uplatnění v kvantových technologiích, které v posledních letech zažívají velký rozmach například v oblasti telekomunikací a kvantových počítačů.
„Prezentovaný experiment jasně ukazuje, že když zvyšujeme počet jednofotonových emitorů, kvantové vlastnosti emitovaného světelného záření zůstávají zachované a schopnost měřit je neklesá nijak dramaticky,“ popsal výsledky vědecké práce Lukáš Slodička z katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP.
Podle něj tento experiment otevírá zcela nový pohled na popis světla aparátem kvantové fyziky, protože ukazuje, že i pro velmi intenzivní světelné toky blížící se řádově zlomkům lumenů mohou být jejich pozorovatelné vlastnosti neslučitelné s klasickým chápáním elektromagnetického záření.
Společnému experimentálnímu týmu se v nové laboratoři v Brně podařilo neklasické záření detekovat z krystalu s více než tisícem emitorů – atomových iontů vápníku. Atomy byly zachyceny ve vakuu a ochlazeny lasery na teplotu v řádu desítek mikrokelvinů, tedy velmi blízko absolutní nule.
Jedná se zatím pouze o základní výzkum, vědci už přesto mají představu o možném využití těchto poznatků v praxi. Prezentované výsledky mohou najít uplatnění při charakterizaci mikroskopických zdrojů světla, například jednotlivých atomů či kvantových teček.
Sdílení
20
Twitter
Komentáře
Email