Hrozí erupce? Velká puklina se objevila jen 100 km od Yellowstonského supervulkánu

 
Další 1 fotografie v galerii
Když se naposledy vulkán vzbudil, způsobil i jednu z největších erupcí, jakou Země kdy zažila / Pixabay
V oblasti Grand Teton National Park v USA (jež leží jen necelých 100 km od známého Yellowstonského vulkánu) se otevřela obrovská puklina, čímž vyprovokovala místní úřady toto místo uzavřít.

Experti detekovali stále se rozšiřující praskliny ve skalních útvarech, jež právě pečlivě sledují pro jakýkoliv náznak další aktivity, by se mohla projevit i jako zemětřesení. Není známé, jak se v této oblasti puklina otevřela, ale její umístění nad Yellowstonským super-vulkánem rozhodně nevzbuzuje příjemné asociace.

Tetonský národní park ale není oblast moc velká (pár kilometrů v obou osách maximálně), takže až takový problém to není. Na druhou stranu, není jasné, na jak dlouho bude omezení platit: „Oblast Grand Teton National Parku ve Wyomingu je uzavřena kvůli vyššímu riziku pádů kamení. A to na neurčito."

I když zde žádná erupce nenastala po více jak 600 000 let, vědci se o tomto supervulkánu ještě stále mají co učit. Jedině tehdy, když totiž budeme Yellowstonu dokonale naslouchat a předvídat jej, pak budeme moci zjistit, že se blíží něco opravdu velkého a bude třeba zmizet.

Poslední erupce zde proběhly v době před 2,2 miliony letyt, další pak nastala za 1,3 milionu let a poslední před 630 tisíci lety. Když se naposledy vulkán vzbudil, způsobil i jednu z největších erupcí, jakou Země kdy zažila (vychrlil při tom cca 2000x větší objem popela, než sopka Mount St Helen, jež v roce 1980 zabila 57 lidí).

Super-vulkán aktuálně čerpá sílu a plní své magmatické komory lávou ze zemského pláště. To je oblast hned pod zemskou kůrou. Minulý měsíc v této souvislosti američtí vědci uvedli, že již umí měřit (sledují změny teplot ryolitu ohřívaného zespoda), jak moc lávy sem teče a jak rychle se zde obnovuje magma v rámci procesu známého jako „dobíjení". Je to pro vulkány i super-vulkány zkrátka „uhlí v kotli", co je vždy rozjede.

No, je to aspoň nějaký start. Už se zahřívá totiž bojler a právě ten jednou asi exploduje. A pak vyvrhne tisíc kubických kilometrů magmatu, což může trvat měsíce, ale také tisíce let.

Mohlo by vás zajímat

Reklama