Koncentrace skleníkových plynů je dle měření nejvyšší za posledních 800 tisíc let

 
Další 2 fotografie v galerii
Otepluje se, to je už jasné: Loňský rok byl pátým nejteplejším rokem od začátku měření / Pixabay
Sucho, teploty šplhající vysoko nad třicítku, to je realita letošního léta. Nejenom u nás v Čechách, ale i v zahraničí.

Ovšem tenhle stav zřejmě bude stále častější realitou. Vědci mluví o změnách globálního klimatu. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru vydal výroční zprávu, ve které situaci podrobně rozebírá.

Nejvyšší koncentrace za posledních 800 tisíc let

Zprávu připravuje více než 500 odborníků ze 65 zemí po celém světě. Informace v ní uvádějí, že hodnoty skleníkových plynů, kam zahrnujeme oxid uhličitý a dusný a metan, v minulém roce překročily všechny v minulosti dosažené hodnoty. Podle jejich názoru dokonce byl překonán rekord za posledních 800 tisíc let.

Zodpovídají za teplotu atmosféry 

Celkový vývoj množství skleníkových plynů v historickém kontextu vědcům umožňují sledovat vzorky odebrané z ledovců. Rostoucí koncentrace skleníkových plynů souvisí s oteplováním Země. Skleníkové plyny a jejich množství totiž nese odpovědnost za teplotu v atmosféře. Zároveň je ale nutné dodat, že bez skleníkových plynů to nejde, atmosféra se bez nich neobejde – kdyby neexistovaly měla by mnohem nižší teplotu. 

Tající ledovce a stále teplejší vody 

Dalším smutným faktem jsou odtávající ledovce. Tající ledovce mají lví podíl na tom, že se zvyšuje hladina oceánu. Mezi lety 1993 - 2017 se zvedla o 7,7 centimetrů. El Niňo otepluje vody u jihoamerického pobřeží Tichého oceánu. I na něm samozřejmě závisí globální teplota. I když v roce 2017 došlo k určitému ústupu tohoto jevu, přesto se do vývoje počasí na Zemi promítá velice silně. 

Pět nejteplejších let 2011 - 2017

Otepluje se, to je už jasné. Jenom loňský rok 2017 byl pátým nejteplejším rokem od začátku měření. Dlužno dodat, že pět nejteplejších let spadá do období 2011 - 2017. Letos je to rovněž extrém. Ovšem nepůjde zřejmě jenom o velmi horká a suchá léta, bude pravděpodobně docházet i k dalším výkyvům počasí. Například může dojít i k významným srážkám. 

Nejnižší stavy vody 

Pokud jde o extrémně suchá a horká léta, pamětníci staršího data narození připomínají extrém v roce 1947. Velice teplo bylo i v letech 1974 a také 1983. Podobně nepříjemné věci nám přichystaly i léta 1992 a 2003. Během nich měly velké toky vůbec nejnižší stavy vody a mnoho menších toků dokonce vyschlo.

Mohlo by vás zajímat

Reklama