Vědci z Brna umí díky technologii vysokofrekvenčního EKG přesněji stanovit léčbu nemocného srdce

 
Další 1 fotografie v galerii
Nová diagnostika využívá vysokofrekvenční složky v signálu EKG / Pixabay
Tato nová technologie umožňuje přesněji stanovit léčbu pro konkrétního pacienta se selhávajícím srdcem, a tím výrazně prodloužit délku jeho života.

Na vývoji technologie spolupracovali vědci z brněnského Ústavu přístrojové techniky AV ČR a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny. Díky lepší diagnostice lze určit elektrickou aktivaci srdečních komor a s přesností na jednotky milisekund měřit jejich vzájemné zpoždění.

U zdravého srdce se obě komory aktivují současně, tedy synchronně. U nemocného, například po rozsáhlém infarktu, může docházet ke zpoždění aktivace levé komory (komorová dyssynchronie), výkon srdce se snižuje a srdeční choroba se zhoršuje. Existuje sice efektivní léčba komorové dyssynchronie pomocí speciálního kardiostimulátoru, ale ta nefunguje u každého.

Nová diagnostika využívá vysokofrekvenční složky v signálu EKG. Ty určí rozložení elektrické aktivace v jednotlivých částech srdečních komor a stanoví případné časové zpoždění. Tento číselný údaj v milisekundách poskytne lékaři cenou informaci o tom, zda je terapie pro pacienta vhodná.

Lékaři tak budou moci zlepšit nastavení stimulátoru u již probíhající léčby pro nejlepší možný výkon srdce jako pumpy. Vědci prokázali, že naměřené časové zpoždění před zavedením terapie jednoznačně ukazuje na následnou úspěšnost léčby.

Výhodou nové technologie vysokofrekvenčního EKG je jednoduchý a neinvazivní postup: nejsou potřeba specifické znalosti obsluhy, zpracování je automatické. Pro účinnou diagnostiku stačí běžné umístění elektrod, které se v klinické praxi využívá pro měření dvanáctisvodového EKG. Navíc je diagnostika levná a snadno dostupná.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama