Odvrácená stránka každého z nás: Psychologové umí změřit, jak moc jsme zlí pomocí D-faktoru

 
Další 1 fotografie v galerii
A jak vysoký D-faktor máte vy? / Pixabay
Lidské nitro je velmi složité s mnoha tajemnými zákoutími, některé naše povahové rysy jsou negativní a škodlivé i pro naše okolí: sadismus, psychopatie nebo třeba zlomyslnost. Všechny prý sdílí společný kořen, ze kterého vyrůstají, lidskou „temnou stránku".

I když se vám možná povahové rysy typu egoismus nebudou zdát příliš extrémní stejně jako třeba psychopatie, nová studie mezi různými typy chování našla společné propojení. Například i egoisté rádi působí jiným bolest, narcis zase bývá zlomyslný, a tak podobně.

Psychologové tomu říkají „D-faktor", podle nových studií existuje totiž jedno psycho-lůno, ze kterého vše temné vyrůstá (sadismus, egoismus, machiavelismus, absence morálky, psychopatie nebo sobectví).

Tento D-faktor se pak klene nad různými povahami, způsoby chování atd. Navíc vše je podtrženo důvody, kterými si daný typ lidí zdůvodní své chování (například sadista zmlátí člověka a pak si řekne: „Byl zlý a záludný.").

Nový výzkum stavěl na 100 let starých zjištěních Charlese Spearmana (9 osobnostních rysů D-faktoru), jenž odhalil několik základních souvislostí: třeba fakt, že se i velmi vysoká inteligence spojuje ráda s temnou stránkou lidství. Vše je to zkrátka určitá dispoziční tendence a spojitá nádoba.

Když má někdo vysoký D-faktor (existují i testy osobnostních rysů, jež určí, jak vysoký je váš D-faktor), tak to znamená, že má sklony k tomu jednat podle svých nejtemnějších stránek. Určovat jej tedy u zločinců a podobné sorty lidí asi bude novým cílem psychologů, protože každý z těchto typů negativního chování vede ke zcela jiným typům nebezpečných skutků.

Až budou psychologové znát tyto temné sklony konkrétních jedinců, tím spíše budou moci předpovědět jejich jednání v osobní, ale i v pracovní sféře: do toho spadá i lhaní, výhrůžky, vydírání, porušování předpisů a zákonů nebo pití před řízením a v práci. Ale právě takoví jedinci se paradoxně velmi často dostanou na úplný vrchol i v práci či politice, protože se prostě starají jen o sebe.

Mohlo by vás zajímat

Reklama