Marihuana pod mikroskopem aneb takto detailně jste tuto zázračnou rostlinku ještě neviděli

 
Další 1 fotografie v galerii
Vzorky marihuany byly pokryty zlatem a bombardovány elektrony / Ted Kinsman
V této podobě jste tuhle kontroverzní rostlinku ještě určitě nikdy neviděli: na makro snímku, který pořídil profesor Ted Kinsman z Rochester Institute of Technology, jsou dobře vidět i váčky s psychoaktivní látkou THC na konci jednotlivých vlásků.

Podle profesora Teda Kinsmana bylo nutné nejprve vše dokonale vysušit, aby při fotografování nepřekážely mikrokapky vody. Focení samotné proběhlo ve vakuové komoře za pomoci počítačového scanneru.

Pan profesor se k celé záležitosti vyjádřil takto: „Rád si představuji, co bychom jako lidé viděli, kdybychom byli velcí jen pár mikronů. Usiluji ovšem i o to, abych vědu učinil co nejvíce vizuálně zajímavou, a to pro co nejširší veřejnost."

Saky marihuany s THC byly barevně trochu zjasněny, aby lépe vynikly (jsou mimochodem na koncích malých vlásků zvaných trichomy). Připomínáme pro úplnost i to, že THC je tetrahydrocannabinol a právě tato chemická substance je odpovědná za to, že lidem přináší užívání marihuany příjemné pocity.

Vzorky byly pokryty zlatem a bombardovány elektrony. A počítač posléze zaznamenal, jak se jejich proud odchyluje od vzorku. Tento vzorek je pak vygenerován za pomoci SEM (scanning electron microscope). 

Tyto obrázky ukazují i to, jak jsou vláskovité trichomy zformovány do pole trnů, jež chrání centrum stonku před hmyzem.

Marihuana je legálně dostupná v polovině států USA, přičemž se využívá na léčení nespavosti či agrese. Rovněž se ale poslední dobou ověřují studie, zda pomáhá i lidem s autismem nebo ekzémy.

V Evropě je marihuana v mnoha zemích zakázána, ale občané si s ní i přesto vyléčili nejeden zdravotní problém (kupříkladu jedna 52letá Angličanka tvrdí, že si s ní vyléčila rakovinu žaludku).

Ovšem, kdo již nějaké duševní problémy má, tak je marihuana jen zdůrazní: i deprese zhorší, protože s ní hůře mozek zapomíná na zlé vzpomínky. A může být příčinou vzniku různých psychóz i schizofrenie.

Mohlo by vás zajímat

Reklama