K Merkuru již v sobotu odletí první meziplanetární družice s iontovým pohonem

 
Další 1 fotografie v galerii
V cíli by měla být družice v roce 2025 a čeká ji šest přeletů nad Merkurem / ESA
Nejbližší planeta u Slunce, Merkur, nepatří zrovna k těm nejnavštěvovanějším, přitom poslední mise NASA v roce 2011 mířící do tohoto vzdáleného prostoru vzbudila řadu nových otázek. I to je důvod, proč tam koncem tohoto týdne vyrazí družice nová, navíc se zcela speciálním pohonem.

Model „BepiColombo" bude totiž prvním meziplanetárním vesmírným zařízením, jež bude využívat elektrických iontových motorů na cestě k nějaké planetě.

Výhody jsou jasné, motory této družice potřebují nesmírně málo paliva: když to srovnáme s benzínovým motorem, tak se ušetří skutečně tuny litrů. Družice BepiColombo poletí k Merkuru celých sedm let, přitom její motor bude v provozu 4,5 roku a plazma bude mít na výstupu rychlost 144 841 km/h.

I když je rychlost vystupující plazmy velmi vysoká, její tlak je spíše nízký, ale po čase se nastřádá. Dva motory nového hi-tech pohonného systému fungují tak, že ionizujují inertní xenonový plyn: když z xenonu „vyrazí" jeden elektron, získá tím pádem pozitivní náboj a nabitý plyn je pak elektricky vytlačen, čímž dává čtyřtunové družici tah.

Jerry Bolter ze společnosti Airbus Defence and Space říká: „Hned v úvodu nám bylo jasné, že pokud má BepiColombo udělat to, co od něj očekáváme a dostat se spolehlivě k Merkuru, bude to chtít co nejefektivnější pohon. Kdybychom totiž spoléhali na tradiční paliva, bude jich třeba 17 tun. Iontové motory ho ale potřebují jen 581 kilogramů." 

Motory typu T6 dodala anglická firma QinetiQ a upevnila je k výkonné jednotce MTM (zkratka Mercury Transfer Module). Iontové motory se sice již občas používají i u zemských družic na orbitě, nyní ale přichází premiéra i v meziplanetárním měřítku. 

Jedna část družice se staví v anglickém Stevenage a druhá v Japonsku. Mise startuje 20. října 2018 a bude stát odhadem 1,6 miliardy EUR (cca 38 miliard korun). Na orbitu jí pomůže raketa Ariane 5.

V cíli by měla být družice v roce 2025 a čeká ji šest přeletů nad Merkurem a studování jeho povrchu (s MPO - Mercury Planetary Orbiter) i elektromagnetického prostředí okolo planety (to zase s MMO - Mercury Magnetospheric Orbiter). 

Mohlo by vás zajímat

Reklama