- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 23. října 2018
- 10:21
Život na jiných planetách bude mít podle vědců pravděpodobně fialový nádech
Pokud by se tam totiž život vyvíjel stejně jako u nás (a právě na Zemi se podobná pigmentová barviva vyvinula již před miliardami let), tak projde také nejprve touto fialovou fází ještě před tím, než se ustálí na zelené, jakou známe dnes.
Tato revoluční zpráva je založena na známé teorii o časné historii Země. Zde rostliny využívaly chemikálie známé jako chlorofyl k tomu, aby absorbovaly energii ze Slunce.
Paradoxně nepohlcují zelenou barvu, jež nese hodně energie, ale zdá se, že časný život se jí vyhnul z důvodu tehdejší konkurence soupeřící o stejné vlnové délky.
Jedna teorie proto říká, že mikroorganismy se dlouhou dobu před zelenými rostlinami naučily získávat energii z jiné chemikálie známé jako protein retinal (ten má fialovou barvu a absorbuje zelenou velmi dobře).
I dnes se s ním dokonce na Zemi stále setkáte. Mají ho pořád některé drobné rostliny u nás (ležící v místech od hlubokých moří až po zmrzlé tundry). Jeden čas ale byly podle vědců tak početné, že zpomalily nástup bakterií a rostlin pohlcujících zelené světlo.
Jiné rostliny proto tehdy udělaly tu nejsnazší věc: adaptovaly se a vyvinuly si chlorofyl, jenž pohlcuje z většiny světlo červené a modré. Nicméně některé poslední teorie moderních astronomů mají za to, že by to na jiných planetách mohlo být dost podobné.
Závěr studie je tedy jednoznačný – nemůžeme se dívat a hledat pouze zelené rostliny, ale musíme počítat také s tím, že mohou být jiné barvy (dost také bude záležet na převládajícím záření lokální hvězdy). Nakonec, kdyby zde byl život dost početný, rozhodně by se barevně podepsal na vzhledu celé planety.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email