Robotů kolem nás razantně přibude: Nebudou lidi ovšem nahrazovat, půjde naštěstí o spolupráci

Čeká nás éra spolupráce lidí a robotů / Pixabay
Robotizace je fenomén posledních desítek let a podle analytiků bude tento trend v budoucnosti ještě zrychlovat. To prozrazuje zpráva World Robotics Report publikovaná organizací International Federation of Robotics.

Ve zprávě se předpovídá 18% růst v počtu nasazení průmyslových robotů v roce 2018 a 15% růst v letech 2019 – 2020. Hlavními faktory tohoto optimistického scénáře je silnější růst globální ekonomiky, zrychlující se obchodní cykly a rostoucí nároky zákazníků na variabilitu.

Hlavní roli v růstu hrají především kolaborativní roboty (coboty). „Spolupráce lidí a robotů” je zmiňována stále častěji jako převládající trend ve spojení s jednoduchou obsluhou, snadnou instalací, nízkou hmotností, mobilitou a nízkými náklady. 

Analytici vidí rostoucí poptávku po robotické automatizaci v širokém spektru odvětví včetně automotive, elektroniky, gumárenského a plastikářského průmyslu, potravinářského a nápojářského průmyslu, farmacie a strojírenství. Předpovídaný růst je celosvětový a odehrávat se bude v Evropě, Americe a zejména pak v Asii.

Tento trend je logický. Robotická automatizace nabízí konzistentní kvalitu a výrobní tok a přesně to dnes podniky hledají. Coboti jsou ideální volbou z mnoha důvodů: Pracují společně s lidmi místo toho, aby je nahrazovali, což je důležité zejména tam, kde jsou pracovní místa citlivým tématem.

Dále umožňují podnikům vrátit výrobu do svých mateřských zemí, což je klíčové v případě výroby masově personalizovaných produktů s vyšší marží.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama