Zaměstnanci by měli chodit do práce podle expertů až na 10 hodinu, budou výkonnější

Raději neignorujte své přirozené tělesné hodiny a spánkové vzorce / Pixabay
Odborníci na poli spánkového lékařství mají řadu dobrých důvodů, proč by nejenom dospělí měli začít pracovat ráno později, ale také školáci by měli chodit do výuky nejdříve na desátou hodinu.

Nové studie naznačují, že pracovníci, jež ignorují své přirozené tělesné hodiny (hodiny a rytmy tělesných orgánů) a spánkové vzorce dlouhodobě ze zdravotního hlediska nijak neprospívají. 

Například ředitel jedné střední školy v Anglii Dr. Paul Kelley a autor nové knihy Body Clocks (Tělesné hodiny) tvrdí, že šéfové, jež chtějí mít zdravé pracovníky plné energie, by měli odložit začátek práce nejméně o hodinu, minimálně na desátou ráno. Díky tomu budou pracovat lépe a v rámci svých přirozených spánkových cyklů.

Někteří by mohli začít pracovat až o poledni. Opět v závislosti na jejich tělesných hodinách Paul Kelley upozorňuje: „Napříč západním světem je normální, že dospělí spí v průměru cca šest a půl hodiny, přitom optimálně je potřeba osm hodin spánku."

Výsledky několika posledních studií na toto téma potvrzuje právě kniha Body Clocks (Tělesné hodiny), ve které Paul Kelley uvádí, že existuje pět typů spáčů: od ranních až po večerní. Kdybychom pak měli vybrat průměrný nejlepší čas, kdy odstartovat pracovní aktivity, pak by to bylo právě v deset ráno. Neuvěřitelně by to prý zlepšilo potíže s nespavostí u celé populace.

Autor v knize dále navrhuje, že si má každý zjistit své přirozené životní cykly a přizpůsobit se jim, jde-li to: ty „úplně ranní“ typy by měly vstávat v 5 ráno a jít spát v 9 večer. Standardní ranní by měly vstávat v 7 a jít spát v 11 hodin. Typ večerní vstávat v 9 a spát v 1. A typ „úplně večerní“ vstávat v 10 a jít spát až ve 2 v noci.

Řada lidí je přitom dnes nucena fungovat dle pracovních rytmů, jak se to zrovna zaměstnavateli hodí: klidně jeden týden noční, další ranní a tak dále neustále dokola.

Mohlo by vás zajímat

Reklama