Vědci z Přírodovědecké fakulty objevili, jak rostliny ví, kde je nahoře a kde dole

 
Další 1 fotografie v galerii
Směrovaný tok hormonu auxinu je určující pro polaritu rostlin / Pixabay
Zvířata i rostliny jsou často daleko chytřejší, než si myslíme. Například povědomí o tom, kde je nahoře a kde dole, je důležité pro všechny živé organizmy. U rostlin, jejichž kořeny rostou pod zemí a květy nad zemí to platí dvojnásob – poruchy v této polarizaci by vedly k mnoha problémům.

Polarita celého rostlinného těla závisí na polaritě každé jednotlivé buňky. Během dělení je buněčná polarita ztracena a dosud nebylo známo, jak je následně znovu ustavena.

Výzkumníci z Institute of Science and Technology Austria a Přírodovědecké fakulty UK odkryli část této hádanky: přišli na to, že rostlinné buňky dědí informaci o tom, kde je nahoře a kde dole, od své mateřské buňky.

Směrovaný tok hormonu auxinu je určující pro polaritu rostlin, tento transport však sám závisí na polarizované distribuci auxinových přenašečů z rodiny PIN v každé buňce. Každá jednotlivá buňka tedy musí být správně polarizována, aby celá rostlina rozpoznala, kde je nahoře a kde dole.

Buněčné dělení představuje v tomto ohledu překážku: při každém dělení je adresování polárních membránových proteinů, jak např. auxinových přenašečů PIN, přesměrováno na obě nově vytvořené membrány, takže polarita PIN proteinů je v jedné z dceřiných buněk ztracena. Dosud nebylo známo, jak je správná polarita po dělení znovu ustavena.

Za použití nové transgenní linie Arabidopsis, ve které je možné pozorovat fluorescenčně značené PIN proteiny výhradně v dělících se buňkách, výzkumníci v reálném čase sledovali osud PIN proteinů a jejich polarity během dělení.

Vědci si původně mysleli, že polarita buněk je obnovena na základě komunikace se sousedními buňkami, a hledali jsme tedy signál, kterým by si buňky informaci o polaritě navzájem předávaly. Ale nic takového nenašli, naopak zjistili, že informace o polaritě pochází od matky.

Jak přesně mateřská buňka svým dcerám "říká", kde je nahoře a kde dole, se stále ovšem neví. Informace o buněčné polaritě nepochází od sousedů, ale je děděna od matky, vědci nyní zjišťují, jak přesně tato dědičnost funguje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama