- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 05. ledna 2019
- 12:14
Celoplanetární klima ovlivňují stále více tající ledovce, jež uvolňují do atmosféry metan
Uvedená studie ukazuje, že biologické procesy pod ledem mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a následně i celoplanetární klima. Metan je totiž po vodní páře a oxidu uhličitém třetím nejdůležitějším skleníkovým plynem v atmosféře.
I když je přítomen v nižší koncentraci než oxid uhličitý, jeho skleníkový efekt je 20 - 28krát silnější než u zmíněného oxidu, a má tak značný dopad na probíhající klimatické změny. Většina metanu na Zemi je produkována mikroorganismy v bezkyslíkatém prostředí.
Velký podíl na tom mají přírodní mokřady, ale také zemědělství: metan vzniká ve velkých množstvích v rýžových polích a také v trávicím traktu dobytka.
Většina studií o arktickém metanu se zatím soustředila na permafrost – trvale zmrzlou půdu – který obsahuje značné zásoby organické hmoty, jež může být činností mikroorganismů přeměňována na metan. Tato studie přidává na seznam ekosystémů produkujících metan i podledovcové sedimenty, jež díky uvolňování do atmosféry přispívají i ke klimatickým změnám.
Mezinárodní tým vědců z osmi institucí tábořil v roce 2015 u ledovcové řeky odvodňující přes 600 km čtverečních Grónského ledovce. Vědci sbírali vzorky tavné vody, měřili koncentrace rozpuštěného metanu a analyzovali původ tohoto skleníkového plynu.
Díky nově vyvinutému čidlu umožňující kontinuální měření rozpuštěného metanu vědci zjistili, že z tohoto ledovcového povodí se v létě 2015 uvolnilo zhruba 6 tun metanu. To zhruba odpovídá množství, které by za tu dobu vyprodukovalo 100 krav. O tom, kolik metanu se může uvolnit z celého obrovského kontinentálního ledovce, ovšem víc prozradí až další výzkum.
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email