Naše Slunce se jednou podle vědců promění ve studenou křišťálovou kouli

 
Další 2 fotografie v galerii
Miliardy bílých trpaslíků v naší galaxii již dokončili své životní fáze / Pixabay
Slunce se neustále mění a jednou se promění v křišťálovou kouli. K tomu ale dojde až poté, co spotřebuje veškeré své palivo, tedy za cca deset miliard let.

Astronomové objevili první přímý důkaz toho, že se jisté starší hvězdy proměnily v kus skály, když jim došlo palivo a začaly se ochlazovat.

 Vědci vytrénovali za tímto účelem vesmírný teleskop Gaia na 15 tisících kandidátech na bílé trpaslíky. Vybrali si ale jen ty, jež byli maximálně 300 světelných let okolo nás. A zjistili, že velká část z hvězd ukazovala znaky toho, že se ochladily a začínají se proměňovat na skálu.

Pier-Emmanuel Tremblay z univerzity ve Warwicku uvedl, že jde o potvrzení známé teorie: „Jde o první přímý důkaz toho, že bílí trpaslíci na konci života zkrystalizují anebo změní skupenství z kapalného na pevné. Bylo předpovězeno již před padesáti lety, že bychom měli narazit na více bílých trpaslíků určité svítivosti díky krystalizaci, což ovšem nebylo až dodnes prokázáno."

I když je to pro někoho možná neuvěřitelná zpráva, je faktem, že všichni bílí trpaslíci nevyhnutelně zkrystalizují během svého života, přičemž platí, že u těch masivnějších k tomu dojde dříve. Jinými slovy celé miliardy bílých trpaslíků v naší galaxii již dokončili své životní fáze a jsou nyní doslova křišťálovými resp. skleněnými koulemi na obloze.

Křišťálové koule jsou tvořeny z uhlíku a kyslíku a to pod natolik vysokým tlakem, že se díky své struktuře jeví jako kovové. Je ale prý také možné, že se tam při vychládání hvězdy zformoval diamant. 

Naše Slunce je aktuálně žlutý trpaslík. A za pět miliard let se ochladí, takže expanduje do rudého obra. A pak se zase zmenší do bílého trpaslíka, jenž bude nabývat časem stále pevnější formy, až skončí jako černý trpaslík.

Mohlo by vás zajímat

Reklama