Jak mohou tučňáci stát dlouho na ledě, aniž by jim zmrzly nohy? Používají jeden trik

 
Další 1 fotografie v galerii
Kdyby si tučňáci ohřívali nohy, byli by celkově chladnější / Pixabay
Tučňáci tráví dlouhé měsíce na mrazivém antarktickém ledě. Nejenom, že nemají boty, ale jejich nohy dokonce nejsou pokryty peřím, ani nějakým chmýřím. Jak je tedy možné, že jim nezmrznou nohy? Jak se mohou pohybovat na nejchladnějším ledu, který najdeme na Zemi, aniž by se museli obávat o svoje o nohy?

Většina lidí nosí neustále ponožky. To je normální součástí života v těch oblastech světa, kde je dlouhé zimní období. Ale dokázali byste si představit, že stojíte bosýma nohami na ledě celé měsíce? Není pochyb o tom, že tučňáci jsou této situaci přizpůsobeni.

Základní fyzikální věta říká, že voda zamrzá při 0 ° C. Možná si myslíte, že tučňáci potřebují zvýšit teplotu nohou, aby zabránili vzniku omrzlin. Nicméně zahřátím nohou by zároveň ztratily cenné teplo z jádra. Je to trochu jako u motoru vašeho auta. Aby nedošlo k jeho přehřátí, je třeba udržovat ho chladnější. Kapalina proto proudí do chladiče, který odvádí a rozptyluje toto teplo.

Kdyby si tučňáci ohřívali nohy, byli by celkově chladnější. Takže místo toho naopak omezují krevní oběh v nohou a snižují jejich teplotu na úroveň sotva nad bodem mrazu. Díky tomu jejich nohy zůstávají chladné, ale jejich teplota v nitru těla zůstává příjemná, protože mají silnou vrstvu tuku, chmýří a peří. Ohřev nohou by vedl ke ztrátě teploty v nitru těla.

Vzhledem k tomu, že obsah tuku v nohách tučňáků je tak nízký, jsou do značné míry imunní vůči omrzlinám. K omrzlinám dojde, když se ve vašem těle začnou vytvářet drobné krystaly ledu, které v podstatě oddělují stěny buněk od sebe. Tučňáci snižují množství tekutiny, a tak se u nich krystaly už nemohou tvořit. Ve skutečnosti dokonce používají nohy ke zdvihání vajec z ledu.

Je zajímavé, že lidé mají velmi podobný mechanismus, který jim pomáhá odolat nízkým teplotám. Když teploty klesnou na nebezpečně nízkou úroveň, naše tělo přechází do režimu přežití, což vede k udržování teploty v jeho jádře. To je důvod, proč se vaše ruce stávají tak chladnými a bílými. Cévy omezují krevní oběh a udržují více krve především tam, kde jsou životně důležité orgány. 

Nicméně, protože nejsme tučňáci a jsme stále tvořeni převážně vodou – lidské tělo obsahuje velké množství vody (u dospělého člověka je to 50-70 %), vede to následně bohužel k extrémní bolesti, k nepohodlí, a dokonce i k riziku ztráty končetin. Takže si na zimu pořiďte nějaké dobré teplé rukavice a dobré zimní boty – nejste totiž tučňák.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama