- Petr Sýkora
- Věda a vesmír
- 28. února 2019
- 06:55
Na Marsu poblíž Huygensova kráteru kdysi tekla řeka, potvrzují to nové satelitní snímky
Úžasné snímky zachycené satelitem Mars Express Evropské kosmické agentury odhalily vodní minulost rudé planety. Uprostřed nespočetných kráterů, které zasahují do povrchu Marsu, zobrazují satelitní snímky příkopy - rysy pravděpodobně vyhloubené tekoucí vodou, která zde proudila v dávných dobách.
Jeden konkrétní region, který byl zdůrazněn v poslední dávce satelitních snímků, ukazuje „jasné známky vodní činnosti v minulosti“. Podle ESA jde o důkaz, že voda tekla od severu k jihu, aby vytvořila údolí, která se rozprostírají stovky metrů daleko.
Oprava pohledu na marťanské klima
Oblast, která leží přímo východně od slavného Huygensova kráteru v Jižní vysočině, je vyhloubena starými údolími a jinými důkazy o vodě, které opravují náš současný pohled na marťanské klima.
„Vidíme Mars jako chladný, suchý svět, ale spousta důkazů naznačuje, že tomu tak nebylo vždy,“ vysvětluje ESA. „Výzkum z minulých let stále více naznačuje, že planeta kdysi měla silnější a hustší atmosféru, která dokázala zachytit mnohem větší množství tepla, a proto usnadňovala a podporovala tok vody na povrchu.“
Údolí nezahladil čas
Jižní vysočina je oblast, jejíž stáří se odhaduje na 3,5 až 4 miliardy let. Poskytuje pohled na jednu z nejstarších podob rudé planety. Topografie zde ukazuje, že když voda proudila ze severu na jih, vymlela i 2 km široké údolí dlouhé až 200 metrů, to alespoň tvrdí ESA. Navzdory mnoha letům eroze zůstávají údolí dnes viditelná na satelitních snímcích, ačkoli jsou na mnoha místech roztříštěná a již vyhlazená.
Větvící se kanály vznikly odtokem povrchových vod
Vektorové vzory vytvářejí to, co se nazývá dendritický systém, s četnými kanály v tomto systému, říká ESA. „Tento druh dendritické struktury je také vidět v odvodňovacích systémech na Zemi,“ vysvětluje ESA. Zvláště dobrým ilustračním příkladem je řeka Yarlung Tsangpo, která teče z východní části Tibetu do Číny, Indie a Bangladéše.
V případě situace na Marsu byly tyto větvící se kanály pravděpodobně vytvořeny odtokem povrchové vody z kdysi silného toku řeky, v kombinaci s rozsáhlými srážkami.
Záhada: Co bylo zdrojem vody?
„Toto proudění je považováno za přerušení stávajícího terénu na Marsu, budování nových cest a hloubení nové krajiny.“ Ačkoli existují důkazy o vodě na Marsu, zůstává záhadou, co bylo jejím zdrojem.
Tekoucí voda na rudé planetě může pocházet z dešťových srážek, podzemních vod nebo dokonce z tání ledovců, tvrdí ESA. To vše bude prozkoumáno při nadcházející misi společnosti ExoMars, která bude zahájena v roce 2020.
Sdílení
23
Twitter
Komentáře
Email