Potřebujete lepší televizní obraz? Nalaďte si kvalitnější vysílání DVB-T2!

 
Další 2 fotografie v galerii
Proč zase musíme kupovat nové televize nebo set-top-boxy? / Pixabay
Již více než půl roku u nás běží pozemní televizní vysílání v novém standardu DVB-T2, jež za necelé tři roky zcela nahradí vysílání v nynějším standardu DVB-T. Proč k této situaci vlastně došlo?

Asi nejste sami, komu přijde divné, že se za relativně krátkou dobu po první televizní digitalizaci znovu přechází na jiný vysílací standard (zmíněný DVB-T2), takže se zase budou muset kupovat nové televize nebo alespoň set-top-boxy.

Důvodem by měli být překvapivě mobilní operátoři, jež si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Tento problém tak byl nakonec vyřešen trochu na úkor nás všech, televizních diváků.

Dle vyjádření společnosti České Radiokomunikace, poskytovatele televizní, rozhlasové a internetové infrastruktury, totiž došlo k přechodu na efektivnější systém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí televizním signálem na současné úrovni. Konkrétně DVB-T2 zachová stávající počet televizních stanic a jejich pokrytí i při menším počtu vysílacích kanálů.

Pokud však již přejdete na nové vysílání, má to své výhody: nový vysílací standard DVB-T2 totiž poskytuje větší prostor pro televizní stanice a jejich vysílání v lepší kvalitě. Současné zemské digitální televizní vysílání DVB-T umožňuje šířit v jedné vysílací síti obvykle čtyři až osm televizních programů ve standardním rozlišení obrazu (podle zvolené kvality), v sítích DVB-T2 to bude až 18 programů v klasickém rozlišení nebo šest až sedm ve vysokém rozlišení (HD). V novém standardu DVB-T2 bude možné dokonce šířit programy v Ultra HD rozlišení (tedy ve 4K). 

A jak zjistíte, zda může váš televizor již přijímat pozemní televizní vysílání v novém standardu DVB-T2? Není nic jednoduššího, než si to ověřit zde: www.dvbt2overeno.cz/overeni

Zapínání nových vysílacích sítí DVB-T2 bude samozřejmě postupné, stejně jako vypínání současných sítí DVB-T. Celoplošného pokrytí by přechodové sítě DVB-T2 měly dosáhnout ještě do konce tohoto roku.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama