Vědci objevili šest nových koronavirů, které číhají v netopýrech

Mnoho koronavirů nemusí představovat přímé riziko pro lidi / Pixabay
Vědci objevili šest nových koronavirů v netopýrech z kolonie na Myanmaru. O těchto virech se říká, že mají původ ve stejné rodině jako SARS-CoV2, která způsobuje COVID-19. Nejsou ale geneticky úzce příbuzné se současným virem.

Nové viry byly nalezeny u tří různých druhů: velký asijský žlutý netopýr (druh Scotophilus heathii), netopýr druhu Chaerephon plicata a Hipposideros larvatus. Bude nutné provést další studie, aby se zjistilo, zda se nově objevené koronaviry mohou přenášet mezi různými druhy. Jedině tak bude možné analyzovat rizika virů s ohledem na lidské zdraví.

COVID-19 se poprvé objevil v čínském Wuchanu v prosinci 2019 a od té doby infikoval lidi téměř všech zemí světa. V úterý bylo potvrzeno více než 1,9 milionu případů a počet obětí přesáhl 119 000. COVID-19 zasáhl nejhůře USA s více než 588 000 případy, počet úmrtí tam přesahuje 23 000. Vědci představili Smithsonianův globální zdravotní program, který by měl pomoci odborníkům pochopit rozmanitost koronavirů u netopýrů a tím nastartovat globální snahu o odhalování infekčních nemoci, prevenci před nimi a reakci na ně. To vše ve světle probíhající pandemie COVID-19.

Marc Valitutto, bývalý veterinární lékař volně žijících živočichů v Smithsonianově globálním zdravotním programu a hlavní autor studie, uvádí: „Virové pandemie nám připomínají, jak úzce souvisí lidské zdraví se zdravím volně žijících živočichů. Na celém světě lidé interagují s volně žijícími živočichy, takže čím více těmto virům u zvířat porozumíme - co jim umožňuje mutovat a jak se šíří na jiné druhy, tím lépe můžeme snížit jejich pandemický potenciál.“ Tým shromáždil sliny a vzorky stolice od 11 různých druhů netopýrů z Myanmaru, země v jihovýchodní Asii, která hraničí s Bangladéšem a Indií.

Od května 2016 do srpna 2018 získal více než 750 vzorků. Vzorky byly poté testovány a porovnávány s jinými známými koronaviry, což vedlo k identifikaci šesti nových virů.

Jeden z nových virů byl nalezen v jiných částech jihovýchodní Asie, ale nikdy předtím v Myanmaru. Šest nových koronavirů dostalo tato jména: PREDICT-CoV-90 (nalezený v asijském žlutém netopýrovi), PREDICT-CoV-47 a PREDICT-CoV-82 (nalezené v netopýrech Chaerephon plicata) a PREDICT-CoV-92, -93 a -96, které byly nalezeny v netopýrech Hipposideros larvatus.

Suzan Murrayová, ředitelka Smithsonianova zdravotního programu a spoluautorka studie, uvádí: „Mnoho koronavirů nemusí představovat riziko pro lidi, ale když tyto nemoci včas identifikujeme u zvířat, tedy u jejich zdroje, máme příležitost prozkoumat potenciální hrozbu. Sledování, výzkum a vzdělávání jsou nejlepšími nástroji, které pomohou zabránit pandemii, než k ní dojde.“

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama