Reklama

Spíte v noci s mobilem ve své blízkosti? Tento zvyk ovšem může způsobovat rakovinu i neplodnost

 
Další 2 fotografie v galerii
Mobily využívají k přenosu informací nízkofrekvenčních radiosignálů / Pixabay
Americká organizace "California Department of Public Health" vydala varování, aby lidé nespali v dosahu svého mobilního telefonu a pohlídali si od něj vzdálenost minimálně 60 - 90 cm od hlavy, tedy jestli chtějí zredukovat jeho radiaci a ochránit svoje zdraví.

Mobily a smartphony jsou totiž dost možná spojeny s vyšším rizikem výskytu rakoviny, mentálních problémů, poruch pozornosti a reprodukčních orgánů.

Mobily využívají k přenosu informací nízkofrekvenčních radiosignálů, jež nás mohou vystavovat nezdravé radiaci. A to platí tím spíše, čím větší soubory váš mobil nebo tablet streamuje a stahuje. Výzkumníci sice zatím nebyli schopni problémy s lidským zdravím přímo doložit, ale je tu na to téma tolik studií, že některé budí určitě mimořádnou pozornost – a to platí zejména u dětských uživatelů.

Názor řady lidí je takový, že radiofrekvence používaná mobily a smartphony jsou sice na spodním pásu spektra, ale člověk se jeho vlivu dnes vystavuje pravidelně, zblízka a dlouhodobě. A všichni doktoři i vědci se shodují, že držet si mobil u těla neustále, není dobrý nápad.

S touto věcí souhlasí i řada výrobců mobilů, jako třeba Apple. Ten má ve svých nastaveních noticku na téma „vystavení se RF", jak byl testovaný a že je OK. A též uživatele upozorňuje na to, že je nejlepší zredukovat svoje vystavení záření z mobilu a to použitím HF sady anebo hlasitého odposlechu.

Problém je i to, že většina rodičů si není vědoma toho, že je v mobilu stejný radiový zářič, jaký je třeba v mikrovlnné troubě, jen tisíckrát slabší. A další zádrhel je v tom, že rodiče prostě vystavení se jakýmkoliv anténám u dětí neřeší. Je dost možné, že mobily mají větší efekt na rozvíjející se malé mozečky co do penetrace i poškození (stejně jako jiná radiace – třeba radioaktivita uranu).

Určitě není náhoda ani to, že podle jisté studie, muži, jež měli mobil v kapse nejdéle, měli pak i nejmenší počet spermií.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat