Bezdrátové dobíjení mobilů: pro uživatele sice dokonalé pohodlí, ovšem také řada rizik!

 
Další 2 fotografie v galerii
Přenášet elektrickou energii až na vzdálenost 4 centimetrů již není problém / Apple
Bezdrátové dobíjení našich mobilních miláčků je fenoménem letošního roku. Trend umocnil podzimní příchod nových Apple zařízení na trh, kdy prakticky všechny novinky tento snadný postup nabíjení baterií nabízejí. Má tento komfort pro uživatele ovšem nějaký ten pověstný háček?

Na trhu se objevilo již několik bezdrátových nabíjecích podložek, které umožňují rychle a jednoduše dobíjet telefony iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone X. Například u podložky mophie se nabíjení spustí velmi jednoduše, stačí když telefon na ní položíte. Během nabíjení zůstává zařízení plně funkční, takže můžete dál pracovat s displejem nebo se připojovat k příslušenství přes Bluetooth.

Nabíjecí základna mophie má pogumovaný neklouzavý povrch usnadňující přesné umístění telefonů při nabíjení. Zároveň umožňuje rychlé bezdrátové nabíjení kompatibilních zařízení s výkonem až 7,5 W. I tato podložka využívá bezdrátovou technologii Qi zajišťující univerzální kompatibilitu. Nejnovější bezdrátové nabíjecí podložky standardu Qi již nabízejí srovnatelnou účinnost s klasickými drátovými nabíječkami.

Systém Qi je schopen pomocí elektrické indukce přenášet elektrickou energii až na vzdálenost 4 centimetrů. A jak to přesně funguje? Nabíjecí podložka, která je připojena do elektřiny, díky vestavěné cívce vytváří v okolním vzduchu proměnné magnetické pole. 

Nabíjené přenosné zařízení, v jehož cívce se sekundárně opět indukuje střídavý elektrický proud, si ho pak následně usměrňuje a tuto přenesenou energii ukládá do svého akumulátoru. 

Není ovšem všechno zlato, co se třpytí. Podle řady expertů je největším problémem bezdrátového dobíjení značný nárůst počtu nabíjecích cyklů, pokud smartphone při běžném používání budete opakovaně pokládat na dobíjecí podložku. Běžná životnost Li-Ion baterie je totiž kolem 500 dobíjecích cyklů, takže časté odkládání smartphonu na dobíjecí podložku může vést k rychlejšímu opotřebení baterie a nutnosti její výměny. Což právě u nejnovějších smartphonů od Apple nebude jistě levná záležitost!

Budoucnost bezdrátového dobíjení mobilů tedy tkví v odstranění těchto problémů a také ve finalizaci funkčního řešení bezdrátového dobíjení na vzdálenost ve větším dosahu než dnes, například až na pět metrů, kdy již ovšem nelze využít princip elektromagnetické indukce.

Mohlo by vás zajímat

Reklama