Jak si vybrat tu správnou autokameru do vašeho vozu

Při zakoupení autokamery s GPS si ověřte, zda je také vybavena databází rychlostních radarů / LAMAX
Dříve jsme se setkávali s otázkou, proč si pořizovat do auta „černou skříňku“ neboli autokameru. Dopravní situace na českých silnicích je již dostatečnou odpovědí a kromě toho se autokamery technologicky významně vyvinuly a přináší řadu užitečných funkcí.

Dnes tedy není otázkou proč, ale jakou kameru si vybrat, aby vyhovovala právě vašim potřebám. Navíc je nyní ideální doba pro její pořízení vzhledem k letním akčním cenám a době letního cestování.

Při rozhodování o nové autokameře je třeba se zaměřit na hlavní vlastnosti. Nejdůležitějším je kvalita obrazu, kterou ovlivňuje rozlišení snímacího čipu, minimálně Full HD a více, dále pak optika, konkrétně její světelnost, kdy nižší číslo je lepší. Dalším faktorem je úhel záběru, ideální je okolo 150°, při vyšším úhlu je záběr poté zkreslený. Tím si zajistíte, že obraz, a tedy natočený důkazní materiál, bude čitelný a relevantní v případě dopravní nehody. Pokud budete chtít v záznamu vidět i polohu, zvolte si model s GPS modulem.

Při zakoupení autokamery s GPS si ověřte, zda je také vybavena databází rychlostních radarů, na které autokamera bude upozorňovat a měření rychlosti vás již nikdy nezaskočí. Mezi další rozhodovací faktory může patřit i způsob ovládání autokamery – tedy tlačítky přímo na kameře, nebo přes aplikaci v mobilním telefonu. Každému může vyhovovat něco jiného. Pak už jsou zde funkcionality, které přináší něco navíc nebo mohou zpříjemnit jízdu, jako například ovládání hlasem, CPL filtry pro zlepšení viditelnosti, superkondenzátor místo baterie, parkovací mód, zpracování obrazu s protisvětlem, varování při opuštění jízdního pruhu apod.

Vývoj autokamer proběhl jak v oblasti funkcí a vlastností, tak i v jejich provedení, takže jsou schopné vyhovět širšímu spektru zákazníků a jejich potřebám.

Začněme „klasikou“ tedy standardní kamera s displejem pro umístění na přední sklo – zabírá dění před autem a má největší zastoupení na trhu. Kamery se mohou lišit velikostí, kvalitou zpracování a funkcemi navíc. Jsou nabízené jak s přísavkou na sklo, tak i s oboustrannou lepicí páskou pro stabilnější a pevnější fixaci (obraz se tak netřese). 

Pak zde máme tzv. duální autokamery. Oproti klasickým předním autokamerám jejich výhoda spočívá v možnosti hlídat si záď svého automobilu, a mít tak případný důkaz při nárazu zezadu. Další výhodou je, že při parkování budete mít přehled, jak daleko a kam můžete s automobilem zacouvat.  Pokud kameru napojíte přímo na couvací světlo, tak při zařazení zpátečky se displej automaticky přepne na zadní autokameru a hned vidíte, kam couváte. Někteří tuto zadní kameru využívají i pro kontrolu převáženého zboží např. ve větších dodávkách. 

Poměrně novou kategorii jsou „bezdisplejovky“.  Největší výhodou je jejich malý rozměr a tudíž nenápadnost. Díky absenci displeje jim nemuselo být ubráno na kvalitě záznamu a vybavenosti, takže získáte nadupanou autokameru, o které však nikdo neví. Ovládají se většinou přes aplikaci v mobilním telefonu, který se ke kameře připojuje přes Wi-Fi. 

Zrcátkové kamery jsou jedny z nejvychytanějších autokamer na trhu, kdy zvládají funkci jak zrcátka, tak přední i zadní kamery zároveň. Většinou mají veškeré základní i doplňkové funkce a např. u modelu značky LAMAX mysleli i na bezpečnost při jejich ovládání. Abyste při řízení nemuseli dávat ruce z volantu, stačí dát autokameře hlasový pokyn a ona udělá požadovaný úkon – např. pořídí fotografii, uzamkne natáčené video apod. Jelikož tyto kamery vypadají jako klasické zrcátko, tak ani nelákají případné zloděje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama