Svědící místo byste měli jen hladit, zmírníte tím podráždění a aktivujete uklidňující odezvu míchy

Hlazení kůže snížilo aktivitu spinálních neuronů reagujících na svědění / Pixabay
Vědci tvrdí, že tření svědícího bodu místo poškrábání může zmírnit podráždění rychleji, protože aktivuje uklidňující spojení z míchy. Vědci z univerzity v Miami zkoumali nervové dráhy za účelem „úlevy od svědění“, včetně tření a škrábání.

Lidé by se měli přestat škrábat a začít si třít kůži, aby v míše aktivovali zmírnění potíží. Tímto způsobem zklidní dráždivý pocit. Hlazení nebo tření k úlevě od svědění může podle výzkumníků z Miami také snížit riziko poškození pokožky, zejména v citlivých oblastech jako jsou oči. 

Hlazením nebo třením svědění začíná kaskáda událostí uvnitř těla, včetně aktivity neuronů v míše, které zmírňují podráždění a zklidňují pokožku. V rámci studie vědci vyvolali potřebu svědění u myši a poté sledovali neurony, když zmírňovaly toto svědění.

Tým z univerzity v Miami zaznamenal elektrickou odezvu z neuronů předních míšních rohů, zatímco zvířatům hladili tlapky. Zadní rohy míšní, jež obsahují dostředivá vlákna senzorická, se pak nacházejí na zadní straně míchy a tvoří dohromady centrální šedou hmotu, která se skládá ze dvou odboček ve tvarů paží a je spojena jak s dotykem, tak se svěděním.

Neurony podle vědců vykazovaly silnější aktivitu, když byly myši hlazeny, a méně často po ukončení hlazení. Zvýšení aktivity odpovídá přidanému dotyku, nikoli zvýšenému svědění, zatímco pokles odpovídá úlevě od svědění, tvrdí autoři studie.

Stejný pokles podle autorů studie bylo možné pozorovat, když tým přímo stimuloval neurony snímající dotyk pod kůží. Utlumení jak senzorických neuronů, tak podtypu interneuronů proti svědění v míše však nedokázala snížit odpověď neuronů hřbetního rohu. Aktivace senzorických neuronů zastavila myši před poškrábáním. Výsledky ukazují, že hlazení spustí kaskádu a aktivuje senzorické neurony pod kůží, které pak aktivují interneurony proti svědění v míše.

Výsledkem je snížená nervová aktivita hřbetního rohu a úleva od svědění. Podle vědců je známo, že tření nebo hlazení kůže zmírňuje svědění. Tření nebo hlazení kůže se běžně používá k úlevě od svědění v citlivých oblastech, jako jsou oči nebo nos, a často se používá také u pacientů s chronickým svěděním.

Vědci zkoumali mechanismy, které stojí za tlumením svědění vyvolaným dotykem u myší. Hlazení kůže snížilo aktivitu spinálních neuronů reagujících na svědění. Předpokládali, že neškodné mechanické podněty zpomalují procesy svědění v míše. Souhrnně údaje ukazují, že vizuální stimulace senzorických nervů je schopna tlumit chování spojené se svěděním, aniž by to ovlivnilo chování související s bolestí.

Mohlo by vás zajímat

Reklama