- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 01. října 2020
- 07:38
Detekována polární záře na kometě, ve sluneční soustavě je jedinečná
Kosmická sonda Rosetta na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko detekovala ultrafialovou polární záři. Jak může být na kometě polární záře, když postrádá magnetické pole a atmosféru?
Polární záře jsou generovány excitací nabitých částic v atmosféře. Zde na Zemi například sluneční vítr fouká do magnetosféry. Integruje tak s nabitými částicemi. Tyto částice směřují do horní atmosféry Země a pak proudí přes linie magnetického pole až k pólům, kde tvoří fascinující představení, při němž dochází k efektu vlnících se světelných záclon na obloze.
Na každém tělese vznikají polární záře odlišně. Na Zemi a plynných planetách (třeba Jupiter) jde o působení slunečního větru na magnetické pole. Mars však magnetické pole nemá, polární záři tam vytvářejí protony slunečního větru, které přicházejí do kontaktu s řídkou atmosférou planety.
„Najít polární záři na 67P, která postrádá magnetické pole, je překvapivé a fascinující,“ potvrdil unikátnost nálezu fyzik Jim Burch z Jihozápadního výzkumného ústavu. Nějaký druh atmosféry však komety mají, říkáme mu koma. Koma je plynný obal, který obklopuje kometární jádro. Uvolňuje se z jádra, když se kometa přibližuje ke Slunci, díky čemuž pak dochází k sublimaci ledu.
Právě v tomto obalu detekoval spektrograf ultrafialového záření Alice na palubě Rosetty ultrafialovou záři. Detekovány byly dokonce i elektrony ze slunečního větru. V tom případě tedy jde o skutečnou polární záři, která na kometě opravdu vznikla. Nejedná se o jev, kterému říkáme „denní záře“. V takovém scénáři by šlo o působení slunečních fotonů na plyn, který z komety vytryskává, což také způsobuje efekt jisté záře.
Simulace, která byla poskládána z dat sondy, ukázala, že linie meziplanetárního magnetického pole okolo komety jsou dostatečné k poskytnutí cesty ke zrychlení elektronů ze slunečního větru. Jelikož kometa nemá magnetické pole, je polární záře rozptýlená, na rozdíl od záře na Zemi. Kombinace procesu zrychlení a procesu excitace činí polární záři komety 67P unikátní v celé sluneční soustavě.
Objev by mohl pomoci pochopit, jak se polární záře generují v celé sluneční soustavě. Kromě toho vědci mohou ultrafialovou záři zkoumat v různých vzdálenostech od Slunce, díky čemuž bude možné zjistit něco o proměnlivostí elektronů ve slunečním větru.
Sdílení
4
Twitter
Komentáře
Email