Nový druh bezzubého dinosaura se dvěma prsty byl objeven v poušti Gobi, vypadal jako obří papoušek

Přední končetiny těchto dinosaurů se drasticky změnily současně s jejich migrací do nových geografických oblastí / Michael. W. Skrepnick
V Mongolsku vědci objevili bizarně vypadajícího bezzubého dinosaura, který měl jen dva prsty a připomínal obrovského papouška. Odborníci z Edinburghu našli v poušti Gobi několik úplných koster nového všežravého druhu přezdívaného Oksoko avarsan.

Oksoko avarsan, který žil asi před 68 miliony let, dorůstal do zhruba dvoumetrové délky, měl na sobě peří a nechyběl mu zobák bez zubů. Tým uvedl, že pozoruhodně zachovalé fosilie poskytly první důkaz ztráty prstu v jinak typicky tříprsté rodině dinosaurů známých jako oviraptoři.

Skutečnost, že u členů tohoto rodu se mohly během vývoje přizpůsobit přední končetiny, naznačuje, že skupina mohla změnit své stravovací návyky a životní styl, což by jim umožnilo vzkvétat. „Oksoko avarsan je zajímavý díky tomu, že se dochovaly jeho kompletní kostry,“ uvedl paleontolog Gregory Funston z univerzity v Edinburghu. „Způsob uchování koster během společného odpočinku ukazuje, že se mladiství potulovali ve skupinách,“ dodal.

Důležitější ovšem je, že přední končetina se dvěma prsty vedla k výzkumu, jak se tyto končetiny měnily v průběhu vývoje oviraptorů, který dosud ještě nebyl studován. Došlo tak k odhalení nečekaných trendů, které jsou klíčovým dílem hádanky, proč byli oviraptoři před vyhynutím dinosaurů tak rozmanití.

Ve své práci doktor Funston a jeho kolegové studovali zmenšení velikosti - a případnou ztrátu - třetího prstu oviraptorů v průběhu jejich evoluční historie. Zjistili, že přední končetiny těchto tvorů se drasticky změnily současně s jejich migrací do nových geografických oblastí, konkrétně do Severní Ameriky a pouště Gobi.

Při svých výkopových pracích vědci objevili zkamenělé pozůstatky čtyř mladistvých exemplářů Oksoko avarsan. Tvorové, jak se zdá, společně odpočívali. Bylo asi běžné, že zvířata v mládí žila ve větších skupinkách.

Mohlo by vás zajímat

Reklama