- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 13. listopadu 2020
- 08:31
Vědci vytvořili rodokmen vyhynulých krokodýlů z jury, našli přitom dříve nepopsaný druh
Paleontologové prozkoumali přes 500 fosilií z více než 25 institucí z celého světa. S pomocí počítačového softwaru shromáždili jejich anatomii (odlišnosti i podobnosti), přičemž prozkoumali celé kostry, zuby i krunýře.
Teleosauroidi byli složitou a velice různorodou skupinou živočichů, a ta vyhledávala různorodou stravu v odlišných stanovištích. Byli pestří dokonce i fyziologií. Hovoří tak výsledky, díky nimž mohli paleontologové vytvořit aktuální rodokmen těchto jurských krokodýlů.
V něm našli své místo dvě skupiny, které se od sebe výrazně odlišují, a to anatomií, způsobem krmení, počtem a stanovištěm. První skupinou jsou teleosauridi. Vyznačovali se větší všestranností, a to v potravě i co do stanoviště.
Druhou skupinou jsou machimosauridi, a ti byli o poznání konzervativnější. Děsivé druhy jako lemmysuchus a machimosaurus měly čelisti, které připomínaly spíše drtičku na vrakovišti. Lovily velké ryby a želvy.
Rodokmen také obsahuje druhy jako Proexochokefalos (krokodýl s velkou hlavou), Plagiophthalmosuchus (měl oči na bocích hlavy), Charitomenosuchus (půvabný krokodýl), Andrianavoay (ušlechtilý krokodýl z Madagaskaru).
Pak je tu ještě Indosinosuchus kalasinensis. Nově objevený druh si vysloužil jméno po lokalitě, kde byl nalezen (v thajské provincii). Fosilie I. kalasinensis dokazuje, že nejméně dva druhy teleosauroidů žily ve sladkých vodách ještě v pozdní juře. V tomto časovém úseku však byli teleosauroidi, výjma machimosaura, vzácní.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email