Drobné v peněžence? Platit útratu nebo nákup půjde pomocí smart hodinek již brzy i u nás

 
Další 3 fotografie v galerii
V ČR ovšem možnost platby pomocí nositelného zařízení zatím není dostupná / Pixabay
Kapsa plná drobných nebo hledání platební karty při placení nákupu se stane již brzy minulostí. Všechno důležité za vás zvládnou nové chytré hodinky.

Nositelná zařízení, která donedávna zvládala jen relativně jednoduché úkony, jako je počítání kroků nebo měření srdečního tepu, budou postupně nabízet další, zcela nové, funkcionality, jako například zprostředkovávání platby.

Prodej chytrých hodinek celosvětově neustále roste, přičemž trh s nimi je stále dynamičtější. Hnacím motorem tohoto růstu je mimo jiné důvěra v bezkontaktní technologie. Například ve druhém pololetí roku 2015 vzrostl v meziročním srovnání počet bezkontaktních plateb realizovaných v evropských zemích téměř o 170 procent a v roce 2016 se jejich počet dále ztrojnásobil.

V České republice si ovšem na možnost platby pomocí nositelného zařízení zatím musíme počkat, protože v současné době na českém trhu tuto možnost žádná z bank nenabízí, ale ze zkušeností z okolních trhů, kde jsou již mobilní platby dostupné, vyplývá, že je to jen otázkou nepříliš vzdáleného času.

U podobných vychytávek, jako je právě placení pomocí chytrých hodinek, je podstatná bezpečnost. Díky novému systému Mastercard Tokenization jsou platby prostřednictvím nositelných zařízení bezpečnější než kdy dříve.

Díky tomuto systému je zajištěno, že šestnáctimístné číslo platební karty se v chytrých hodinkách nikde nepoužívá ani neukládá – namísto něj se používá náhradní číselný kód, označovaný jako „token“, který se vystavuje samostatně pro každé zařízení, které je schopno zprostředkovávat platby. Výsledné zabezpečení, uplatňované pro digitální platby, je podobné elektronickému čipu platebních karet.

Tokenizace navíc přidává další úroveň zabezpečení, neboť vlastní číslo platební karty zůstává skryto, a to i během platební transakce v místě prodeje. Jelikož většina lidí dává přednost digitální peněžence od své vlastní banky, umožňuje tento postup jednodušší přístup k důvěryhodnému způsobu realizace elektronických plateb.

Mohlo by vás zajímat

Reklama