Hrozivý krokodýl, přezdívaný „král bažin“, lovil v Austrálii před 5 miliony let obří klokany

Zubatý predátor způsobil, že jezera, řeky a močály jihovýchodního Queenslandu byly kdysi velmi nebezpečným územím / Pixabay
Krokodýl dlouhý 4,9 metru pronásledoval před miliony let živočichy australských bažin. Fosílie Paludirex vincenti, přezdívané „král bažin“, byly poprvé objeveny už v 80. letech 20. století, ale teprve nedávno byly identifikovány jako odlišný druh.

Jde o dravce na vrcholu potravního řetězce, který lovil obří prehistorické klokany v australském jižním Queenslandu. S širokou a těžkou lebkou přesahující délku 60 centimetrů podle vědců Paludirex připomíná největšího žijícího krokodýla.

Paludirex vincenti byl pojmenován po Geoffovi Vincentovi, australském sběrateli fosilií, který odkryl obrovskou zkamenělou lebku poblíž Chinchilly, asi 322 km severozápadně od Brisbane.

Část krokodýlí lebky byla několik let vystavena v muzeu v Queenslandu, než byla v roce 2011 darována muzeu.

Kenozoikum je nejmladší geologická éra. Začala před 66 miliony let po velkém vymírání živočišných a rostlinných druhů na konci křídy.

Samotná lebka měří přesně 66 cm, proto Jorgo Ristevski, doktorand na Fakultě biologických věd University of Queensland, který se specializuje na vyhynulé krokodýly z období kenozoika, odhadl délku Paludirex vincenti na 4,9 metru.

„Největším současným krokodýlem je indicko-tichomořský krokodýl Crocodylus porosus, který dorůstá přibližně do stejné velikosti,“ říká Ristevski. 

Paludirex měl ovšem širší a silnější lebku. Zubatý predátor způsobil, že jezera, řeky a močály jihovýchodního Queenslandu byly kdysi velmi nebezpečným územím. 

Podle Steva Salisburyho, Ristevskiho poradce a ředitele laboratoře dinosaurů University of Queensland, se v Austrálii po miliony let dařilo různým druhům prehistorických krokodýlů. Dva současné druhy, Crocodylus porosus a Crocodylus johnstoni, jsou relativními nováčky.

Dle Salisburyho nebyli součástí endemické fauny krokodýlů, která zde existovala před asi 55 miliony let. První prehistorický krokodýl v Austrálii, Pallimnarchus pyly, byl identifikován na konci 19. století. Podle Ristevskiho zjištění vykazovala část lebky nalezená Vincentem dostatek jedinečných vlastností, aby bylo možné ji klasifikovat jako nový druh a rod.

Pomocí vizuální analýzy a CT skenování dokázal Ristevksi rekonstruovat některé lebeční struktury včetně lebeční klenby, lebečních nervových kanálů a cévních kanálků. Paludirex by byl největším predátorem v jihovýchodním Queenslandu v pliocénu, v období před 5,33 až 2,58 miliony let. Hodoval na velkých prehistorických klokanech a obřích vombatských vačnatcích, kteří žili poblíž jezer, řek a močálů v regionu.

Není jasné, zda vymření krále bažin způsobila konkurence jiných druhů nebo měnící se klima, které znamenalo vysychání řek, jež obýval. Podle spoluautora studie Salisburyho nyní tým zkoumá oba zmiňované scénáře. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama