Samečci kudlanek přišli na to, jak přežít milostný poměr

Samička při kopulaci požírá samečka, nebo si na něm smlsne až po spojení / Pixabay
Je známo, že samičky kudlanek si rády pochutnávají na svých protějšcích, kteří nekončí se zlomeným srdcem jako muži, ale rovnou s ukousnutou hlavou. U jednoho druhu však byla pozorována nová strategie pro přežití páření, které tak spíše než akt lásky připomíná gladiátorský zápas.

Kudlanky (Mantodea) jsou řádem dravého hmyzu, který se dělí do 2500 druhů. Vyskytují se převážně v tropických oblastech, ve střední Evropě můžeme najít pouze kudlanku nábožnou (Mantis religiosa). 

Pověstné jsou především tím, že u nich při páření dochází k sexuálnímu kanibalismu. Samička při kopulaci požírá samečka, nebo si na něm smlsne až po spojení. Když v sobě totiž nosí vajíčka, je pro ni ideálním a snadno dostupným zdrojem energie. Neděje se tak pouze u kudlanek, ale i u některých pavouků a štírů.

Samečci si nebezpečí uvědomují, někteří z nich proto na námluvy přinášejí potravu jako „svatební dar“, a ten jim umožní včas uniknout jisté smrti. U 52 párů kudlanky druhu Miomantis caffra byla entomology z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu pozorována zcela nová strategie. Samečci Miomantis caffra své protějšky přinutí k souboji. 

Pokud je sameček rychlejší než samička a dokáže jí znehybnit přední pár zoubkovaných končetin, které slouží k uchvacování kořisti, má ze 78 procent šanci, že vyvázne bez úhony. „Nic takového dosud nebylo u kudlanek pozorováno,“ vysvětluje Nathan Burke, entomolog z Aucklandské univerzity. 

Samečci, kteří souboj vyhrají, mají větší šanci na páření. „Což naznačuje, že zápas je taktikou páření i taktikou přežití,“ dodává výzkumník. Ne vždy však ke spojení dochází. A pokud je samička rychlejší a dobyvatele stihne sevřít, pokaždé následuje jeho usmrcení. V případech, kdy sameček objekt svého zájmu závažně (nikoliv smrtelně) poraní na břiše, má naopak největší šanci přežít. 

Kudlanky Miomantis caffra mají schopnost nepohlavní reprodukce. „Mohou samy produkovat klony, pokud se nepáří,“ vysvětluje Burke. Pokud samičky praktikují sexuální kanibalismus a rozmnožovat se mohou bez pohlavního styku, jak vůbec mohou samečci existovat? Teorie o sexuálních konfliktech říká, že se u samečka vyvinou protiopatření, díky nimž se může se svým protějškem spojit a stát se potřebným. Právě to teď bylo dokázáno a potvrzeno na Miomantis caffra. 

Miomantis caffra pochází z Jižní Afriky. Rozšířila se do jižní Evropy, Kalifornie a na Nový Zéland. Důvodem může být kvetoucí obchod s domácími mazlíčky. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama