Hudba kvalitnější, než ji znáte z CD: Vysoké rozlišení u audia je stejně důležité jako u obrazu

 
Další 4 fotografie v galerii
Výsledná kvalita zvuku vždy odpovídá nejhoršímu článku v řetězci / Pixabay
Pokud chcete slyšet nahrávky tak, jak mají skutečně znít, je nutné zachovat všechny části řetězce v odpovídající kvalitě. Tedy samotnou nahrávku, přehrávač a reproduktory nebo sluchátka.

Je logické, že výsledný zvuk vždy odpovídá nejhoršímu článku v řetězci. Když například použijete studiovou nahrávku a špičková sluchátka, ale pro přehrávání zvolíte mobilní telefon s obecně nekvalitním zesilovačem, o Hi-res (high resolution) přijdete.

Ruku v ruce s možnostmi získání nahrávek ve studiové kvalitě se proto objevuje postupně na trhu nová kategorie Hi-res produktů. Jedná se o zařízení, která dokáží zprostředkovat uším adekvátní zážitek.

Je důležité vybrat si u dané jedné značky to nejlepší, co v této oblasti nabízí: například Pioneer dodává na trh většinu klíčových prvků řetězce – stolní i mobilní přehrávače a streamery pro přehrávání nejkvalitnějších dostupných nahrávek z internetu s kvalitními vestavěnými zesilovači a také sluchátka s vyrovnaným zvukem v celém slyšitelném spektru a schopností reprodukovat vysoký frekvenční rozsah, tedy i nejhlubší basy a nejvyšší tóny.

Abyste pochopili význam Hi-res audio, nemusíte být audiofil. Stačí si poslechnout vaše oblíbené a dobře známě hudební album v nejvyšší dostupné kvalitě na odpovídajícím zařízení. Uslyšíte hloubku a detaily, o kterých jste vůbec nevěděli.

V kostce lze hudební nahrávky rozdělit na analogové a digitální. Nejznámějším a velmi kvalitním představitelem analogové cesty jsou dnes znovu populární vinyly. Před pár lety byly však nejrozšířenějším zdrojem hudby CD disky. Nahrávky na nich jsou dodnes právem považovány z běžně dostupných digitálních zdrojů hudby za kvalitní.

Poté však přišla éra mobilních zařízení (MP3 přehrávačů a smartphonů) s relativně malým datovým prostorem. A tak jsme začali poslouchat hudbu v komprimovaných, tedy méně kvalitních formátech, jejichž nejznámějším zástupcem je již zmíněný MP3. Pravda je, že pro přehrávání z malinkých reproduktorů mobilních telefonů nebo základních sluchátek je lepší zvuk zbytečný, ale takto si hudbu prostě plně nevychutnáte. Proto se také populárními i při mobilním využití staly velká sluchátka.

Mohlo by vás zajímat

Reklama