- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 05. července 2021
- 08:25
Nalezen nejstarší kmen morové bakterie, která po mutaci vyplenila středověkou Evropu
Mor se v dávné historii rozšiřoval tak, že na povrchu hlodavce, například krysy, infikoval blechy nebo vši, a ty se poté dostaly na člověka. Asi jako většina nemocí, na úplném začátku mor tolik infekční nebyl.
Němečtí vědci v kosterních ostatcích lovce a sběrače, jehož před 5 000 lety v době kamenné kousl hlodavec, našli kmen zhoubné bakterie Yersinia pestis – patogenu, který zapříčinil černou smrt ve středověké Evropě o 4 000 let později a dýmějový mor ve 13. století. O nálezu informoval Business Insider.
Přestože je to patogen známý, „chyběly mu geny umožňující přenos blechami,“ vysvětlil Ben Krause-Kyora, spoluautor studie a profesor o analýze starověké DNA na univerzitě v Kielu. Se svou skupinou na území Lotyšska zkoumal ostatky čtyř osob s cílem zjistit, zda se jedná o příbuzné. V blízkosti muže byly vykopány ostatky jiného muže, dospívající dívky a novorozence. Morová bakterie byla nalezena náhodou.
Jedná se o nejstarší kmen Yersinia pestis a tento nález ukazuje, jak bakterie zmutovala a získala schopnost skákat mezi hostiteli s pomocí blech a vší. Vedlo to k několika největším pandemickým katastrofám lidské historie.
Analýza DNA extrahované z kostí a zubů odhalila velkou zamořenost organismu. Muž s velkou dávkou bakterií pravděpodobně žil delší dobu a ve svých 20 letech zemřel. Vědci se domnívají, že muž trpěl na septický mor. Ten se šíří krevním oběhem a je znám tím, že obětem zčerná pokožka. Jelikož se dá přenášet pouze kontaktem s infikovanou krví, vysvětlilo by to zbylé tři neinfikované osoby v hrobě.
Nález nejstarší morové bakterie může epidemiologům ukázat vývoj zoonotických nemocí, jako je ebola, prasečí chřipka a pravděpodobně také v současnosti řádící koronavirus „Nález naznačuje, že rané kmeny jsou spojeny se sporadickými ohnisky, která se nedokázala tak daleko rozšířit,“ řekl pro Business Insider Kyora.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email