Vědci objevili neznámý druh rychle rotující a silně magnetické hypernovy

Objevená hvězda má poměr železa a vodíku asi 3000krát nižší než Slunce / NASA
Neznámý druh exploze ve vesmíru, který nastal před miliardami let, může být důkazem existence nového typu hvězdy. Naznačuje to složení jiné hvězdy nacházející se v Mléčné dráze, která obsahuje více těžkých prvků než jiné hvězdy přibližně stejného stáří.

Hvězda SMSS J200322.54-114203.3, nacházející se ve vzdálenosti 7500 světelných let od Slunce, se podle studie publikované v časopise Nature skládá převážně z kovových prvků, jako je zinek, uran a pravděpodobně i zlato.

Tyto kovy jsou obvykle produkovány fúzemi neutronových hvězd. Ovšem nikoliv na úrovni pozorované u SMSS J200322.54-114203.3.

Hvězda byla zkoumána pomocí teleskopu SkyMapper a 2,3m teleskopu observatoře Siding Spring v Novém Jižním Walesu. Výsledky později potvrdila Evropská jižní observatoř.

„Hvězda, na kterou se díváme, má poměr železa a vodíku asi 3000krát nižší než Slunce, což znamená, že je velmi vzácná. Je tím, co nazýváme hvězdou extrémně chudou na kov," uvedl v prohlášení vědec a hlavní autor studie z Australské národní univerzity Dr. Yong.
 
Ale skutečnost, že hvězda obsahuje více některých těžkých prvků, než vědci očekávali, z ní činí ještě větší vzácnost. Vědci uvádějí, že první hvězdy výhradně tvořené vodíkem a héliem se zhroutily a explodovaly, což vedlo ke vzniku neutronových hvězd a černých děr. Tyto události měly za následek produkci takových těžkých prvků. Ale to podle výzkumu hvězdy SMSS J200322.54-114203.3 nestačilo.
 
„Další množství těchto prvků muselo také odněkud pocházet,“ řekl spoluautor studie a docent na britské University of Hertfordshire, Chiaki Kobayashi. Výsledky této práce jdou vysvětlit pouze tak, že musel existovat ještě jiný druh hypernovy produkující všechny tyto stabilní těžké prvky najednou – výbuch masivní, rychle rotující a silně magnetizované hvězdy a jejího jádra.
 
SMSS J200322.54-114203.3 nejspíše před 13 miliardami let vznikla z této chemické polévky, kterou za sebou zanechala zmiňovaná exploze. Pozorováním hypernov se sice zabýváme již od 90. let, v případě tohoto výzkumu je to však poprvé, co byla objevena hypernova s tak rychlou rotací a silnými magnetickými silami, že vtahovala tyto těžké prvky.

Mohlo by vás zajímat

Reklama