- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 20. března 2018
- 06:25
Pentagon pomocí nově objevené formy hmoty, časových krystalů, zdokonaluje technická zařízení
Jde o to, že v tzv. „časových krystalech" atomy následují stále se opakující vzorec času, namísto prostoru. Fyzikové ho proto nazvali a označili za první důkaz (a úkaz) „hmoty bez rovnováhy".
Americká výzkumná organizace spadající pod oddělení obrany (DARPA Defense Sciences Office) nyní odstartovala novou iniciativu studující časové krystaly označenou jako „Driven and Nonequilibrium Quantum Systems" (DRINQS). Zde budou týmy fyziků, teoretiků i experimentátorů usilovat o lepší pochopení podobných kvantových systémů obsahujících velké objemy těchto částic.
Časové krystaly se nikdy nemohou „usadit" do rovnovážného stavu bez pohybu. Jak říká vědec z UC Berkeley Norman Yao: "Stejně jako když zatlačíte na kostku želatiny nebo do ní klepnete, třese se a pravidelně se dostává zpět do původního stavu, když je ten správný čas." A stejně tak se opakuje i struktura časových krystalů.
Aktuálně se týmy vědců budou pokoušet o dosažení a zjištění postupů pro co největší stabilizaci koherence takovýchto systémů. To by chtěli demonstrovat aspoň desetinásobným zlepšením a když půjdou věci dobře, i stonásobným.
A v čem jsou časové krystaly vlastně tak šokující? Běžná hmota nebo částice je na kvantové úrovni velmi citlivá na okolí. I s tím nejmenším pobídnutím z okolí prostě pro lidi ztrácí svoji předvídatelnost a měřitelné vlastnosti. Časové krystaly jsou ovšem na tyto vlivy zcela imunní, mohly by tím pádem napomoci vytvoření skutečně neuvěřitelně přesné techniky.
Sdílení
83
Twitter
Komentáře
Email