- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 03. října 2021
- 09:46
Dinosauři prosperovali díky sopečným erupcím. Deště trvaly až dva miliony let
První dinosauři měli rozměry kočky. Jejich evoluci ale ovlivnily čtyři vulkanické události, které vedly ke dva miliony let trvajícímu vlhkému klimatu s velmi častými srážkami.
Vědci z Birminghamské univerzity v Británii analyzovali vrstvy sedimentu v čínské Jiyuánské pánvi. Tyto vrstvy zahrnovaly sopečný popel datovaný do období před 234 až 232 miliony let, což odpovídá Karnské pluviální epizodě, události vymírání života na Zemi v důsledku sopečných erupcí a měnícího se klimatu.
Předchozí výzkumy prokázaly skok v globálních teplotách, vlhkosti, srážkách a transformaci mořského života. Postrádaly však podrobnosti týkající se toho, co tyto změny způsobilo.
Britští vědci našli v sedimentu rtuť, jeden z důkazů sopečné erupce. Podle rekonstrukce sopečných událostí napumpovaly vulkány do atmosféry obrovské množství oxidu uhličitého. Díky tomu se zvýšily teploty, ale zároveň se spustil hydrologický cyklus s četnými srážkami.
Mnoho druhů sice vyhynulo, ale začalo se dařit jiným suchozemským rostlinám, želvám a dinosaurům, kteří v tomto období začali růst. Výzkum ukazuje, že Karnská pluviální epizoda se skládala ze čtyř impulsů s významnými dopady na změnu životního prostředí. Každá epizoda byla vyvolána masivními sopečnými erupcemi.
Údaje o rtuti a uhlíku dohromady naznačují, že nešlo o náhodnou občasnou sérii erupcí, ale jeden velký zdroj pravidelného vulkanismu na mikrokontinentu Wrangellia na území dnešní Britské Kolumbie a Aljašky.
Zdroj: PNAS
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email