Astronomové objevili tisíce černých děr uprostřed Mléčné dráhy. Co to pro nás znamená?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Až 20 tisíc černých děr se nachází přímo v centru Mléčné dráhy / Pixabay
Tým astrofyziků z Kolumbijské univerzity (USA) objevil více než tucet černých děr uspořádaných okolo super-masivní černé díry Sagittarius A, jež je v centru naší Mléčné dráhy.

Předpokládá se, že je to vše jen špička ledovce dalších objevů a při těch dalších bude potvrzena nejedna teorie.

Astrofyzik Chuck Hailey k tomu říká: „Absolutně vše, co se chcete naučit o způsobech, jakými malé černé díry interagují s velkými černými dírami, je zde jako na dlani – stačí jen studovat jejich distribuci. Musíme to ale řešit celé výhradně jen „u nás doma" v Mléčné dráze, jelikož nikde jinde tyto interakce neuvidíte. Tohle je prostě jediná dostupná laboratoř, kde je to na programu."

Po více jak dvě desetiletí si vědci po celém světě lámali zuby nad teorií, že v centru velkých galaxií a jejich super-masivních černých děr jsou tisíce černých děr malých. Uvažme, že zatím známe v naší galaxii široké 100 000 světelných let asi 60 černých děr. A zde v tomto regionu okolo centra (pouhých 6 světelných let) by mělo těchto věcí být na 10-20 tisíc! Dříve se studovalo okolo černé díry Sagittarius A (Sgr A), která byla nejbližší, ale nic kloudného se nenašlo. 

Zprvu měli lidé za to, že k tomu možná nedošlo proto, že je to fenomén vzácný a nepříliš viditelný – v plynu se tu masivní hvězda musí proměnit v černou díru a ta pak vytvořit pár s hvězdou, další dírou procházející okolo, a přitom ji ještě nesměly stáhnout do svého područí další super-masivní černé díry.

Hailey a kolegové se proto obrátili na archivní data z Chandra X-ray observatoře pro test poslední techniky. Hledali rentgenové záření signatury zdvojených černých děr v inaktivním stavu a 12 našli do 3 světelných let od Sgr A. Kdy se vše extrapolovalo a analyzovalo, došli k odhadu, že zde musí být na 300-500 černých děr ve dvojici a cca 10 tisíc sólových – a ano, pořád se tu bavíme jen o bezprostředním okolí Sgr A!

Mohlo by vás zajímat

Reklama