Nesmrtelnost na dosah ruky: Mozky prasat se poprvé povedlo udržet naživu i mimo jejich tělo

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Půjde na systém s uzavřeným okruhem BrainEX připojit i lidský mozek? / Pixabay
Kontroverzní nový experiment, o jakém bude nyní řeč, spočíval v tom, že se vědci snažili udržet prasečí mozky naživu i mimo jejich tělo. Po stovkách testů bylo zjištěno, že některé přežily až 36 hodin poté, co zvířata umřela.

Tento experiment se snažil zjistit, jak moc podobné věci ovlivní možnosti pro lidské transplantace mozku, hlavy a vůbec, jak dlouho by přežil člověk jen jako "mozek".

Když se nad tím zamyslíme skutečně do důsledku, zjistíme, že se člověk bude moci teoreticky stát nesmrtelný, až připojí svoji mysl k umělým systémům poté, co naše tělo umře. 

Za projektem stojí lékař Nenad Sestan, jenž vedl tým z univerzity v Yale, a promluvil o tom na konferenci v Marylandu. Vědci byli schopni odstranit hlavy až 200 prasat a pak oživit mozek i bez toho, aniž by byl připojený k tělu.

Všechny orgány byly připojeny na systém s uzavřeným okruhem nazývaný "BrainEX", jenž do klíčových míst pumpoval kyslík a krev, aby udržel vše naživu. Sám autor tento test označil za „neuvěřitelný" a „nečekaný", když zjistil, že miliardy buněk jsou stále naživu. 

Jak pak vědci sdělili, je teoreticky možné, že bychom tyto buňky udrželi naživu po prakticky neomezenou dobu. Je ale otázka, jaké další kroky budou potřeba k tomu, abychom obnovili vědomí. Tým se o to aktivně nepokoušel, protože je to zatím zcela nezmapované teritorium.

Chemikálie, jež byly přidány v rámci ochrany před otoky a dalšími zdravotními komplikacemi během celé procedury, by navíc stálé vědomí jednoznačně znemožnily. Nakonec je jasné, že mozky, použité v testu, zcela rozhodně nebyly vlastně "naživu" či nějak aktivní.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama