Dejte si pozor na novou textovou bombu v aplikaci WhatsApp: Shodí každé zařízení s Androidem a iOS

 
Další 2 fotografie v galerii
Kdo zprávu obdrží, tak to nejlepší, co může udělat, je vše prostě smazat / Pixabay
Uživatelé služby WhatsApp byli v těchto hodinách varovaní před novou textovou bombou, jež bez pardonu zmrazí jakékoliv zařízení s Apple iOS nebo Androidem.

Hrozba je šířena přes tuto aplikaci a má dvě formy. V první je napsané: „Toto je velmi zajímavé" (anglicky) a smajlík a dále pobídka „Číst dále". Když to uděláte, tak máte po srandě a musíte restartovat vaše zařízení.

Druhá hrozba se šíří jako zpráva s černou tečkou a slovy (zase anglicky): „Když klepneš na černou tečku, tak WhatsApp zmrzne." Když to uděláte opravdu skončíte stejně, jako v prvním případě. Obě zprávy fungují na stejném principu – zkrátka zahltí systém desítkami tisíc znakových řetězců. To obratem od systému vyvolá hlášku, že aplikace je bez odezvy. Je možné, že u některých konkrétních kombinací hardwaru a softwaru akce vyvolá i tvrdé restarty, ale tak či onak nezpůsobí žádné permanentní poškození.

Kód, jenž těmto zprávám dává jejich moc, najdete i na stránce Pastebin.com, což značí, že ho zde může kdokoliv najít online, zkopírovat a pak tuto bombu dále šířit přes WhatsApp. 

A jak se s problémem poprat? Kdokoliv, kdo zprávu obdrží, tak to nejlepší, co může udělat, je vše prostě smazat (radši celý thread). Jestliže je už pozdě a buď někdo z rodiny nebo práce vše dovedl do konce, tak vám nezbývá, nežli zařízení restartovat – k tomu typicky dnes stačí podržet pár sekund On/Off tlačítko.

Firma WhatsApp (mimochodem dnes součástí Facebooku) ještě nevydala k této věci žádné prohlášení. Dá se ale očekávat a předpokládat, že vydá softwarový patch, jak jen to časově půjde. Toto ale ani zdaleka není poprvé, co byla odkryta podobná „textová bomba". Například v únoru jsme tu měli jednu pro Macy a iOS všech typů.

Mohlo by vás zajímat

Reklama