Před 55 lety se na obloze objevil první letoun L-39 Albatros

Letoun L-39 se stal nejpoužívanějším proudovým výcvikovým letounem na světě / AERO Vodochody
Přesně před 55 lety, konkrétně 4. listopadu 1968, se na obloze objevil první letoun L-39 Albatros. Letový prototyp X02 tehdy pilotoval Rudolf Duchoň.

Toto výročí přináší možnost připomenout si 7 zajímavostí spojených s legendárním letounem, který významně přispěl a stále dle webu AERO Vodochody přispívá k výcviku tisíců vojenských pilotů v řadě zemí světa.

1. Výcvik pro další generace

L-39 Albatros zůstává ikonou leteckého světa a jeho odkaz a vývoj pokračují díky cvičnému letounu L-39NG. „L-39NG je výsledkem našeho neustálého úsilí posunout hranice v leteckém výcviku stíhacích pilotů. Jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat v dědictví L-39 Albatros a celého českého leteckého průmyslu a přenést je v podobě nové výcvikové platformy L-39NG do 21. století,“ uvedl Viktor Sotona, prezident a CEO Aero.

2. Nejpoužívanější výcvikový letoun

Letoun L-39 se stal nejpoužívanějším proudovým výcvikovým letounem na světě. V průběhu let bylo vyrobeno téměř 3 000 strojů, které sloužily k výcviku pilotů vzdušných sil desítek států.

Mnohé z těchto strojů jsou dodnes stále v provozu a jejich údržba a modernizace neustále v Aero probíhá, například v minulých měsících pro čtyři zákazníky z Afriky a střední Asie nebo v současnosti pro angolské a bulharské vzdušné síly.

3. Účelná všestrannost

L-39 byl koncipován jako výcvikový letoun, ale svou všestranností si získal i pozornost jako lehký bitevní stroj a je také schopný čelit vzdušným cílům.

Jeho schopnost operovat z nezpevněných ploch a odolat nepříznivým podmínkám je výsledkem promyšleného designu české konstruktérské školy, který zahrnuje vysoko umístěné vstupy vzduchu, chráněné křídlo a zakryté podvozkové šachty.

4. Česká konstruktérská škola

Klíčovou osobností pro letoun L-39 Albatros byl jeho hlavní konstruktér Jan Vlček. Ctil klasické postupy konstrukce, ale nebál se využít inovativní technická řešení a energicky je prosazoval.

Na odkaz Jana Vlčka, zvláště jeho kreativní přístup a vysokou profesionalitu pak plynule navázal Jaromír Lang, konstruktér sériově vyráběného letounu L-39NG, který z L-39 vychází.

5. Přeborník v akrobacii

L-39 Albatros rychle získal na oblibě díky svým skvělým letovým vlastnostem a snadné ovladatelnosti, což z něj dělá ideální volbu i pro leteckou akrobacii.

Pro svá vystoupení tento letoun využívaly například slovenská akrobatická skupina Biele Albatrosy a francouzský Breitling Jet Team. V současnosti s ním vystupuje například americký Patriots Jet Team.

6. Domácí vystřelovací sedadlo

Letoun L-39 Albatros byl vybaven vystřelovacím sedadlem domácí konstrukce VS-1 BRI. Jednalo se o první československé vystřelovací sedadlo, které umožňovalo pilotům opustit letoun v kritických situacích.

Bylo vyvíjeno přímo pro letoun L-39. Československo se tímto zařadilo mezi pět zemí na světě, které zvládly vývoj a sériovou výrobu vystřelovacích sedadel pro proudové letouny.

7. Filmová a televizní hvězda

L-39 Albatros se objevil hned v několika filmech, včetně českého filmu „Pod nohama nebe“ (1983), známé bondovky „Zítřek nikdy neumírá“ (1997), a nového pokračování legendárního TOP Gunu z roku 2022, kdy sloužil především pro samotné natáčení letových záběrů a výcvik herců.

Zdroj: AERO Vodochody

Mohlo by vás zajímat

Reklama