- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 25. června 2018
- 12:30
Záhada tajemné exploze, zaznamenané 200 milionů světelných let daleko od Země, vědce rozhodila
A máme ve vesmíru další záhadu, kterou jen tak asi nerozlouskneme. Masivní exploze byla viděna 200 milionů světelných let od Země a byla označena prozatím za „Krávu" („The Cow"). Jednak je tento objekt cca 100x jasnější než supernova a za další, roste neuvěřitelnou rychlostí.
Vědcům ale přece jen něco známo je: jde o mrak vysoce energetických částic s teplotou 9 000 °C, jež se ženou směrem ven rychlostí 20 tisíc km za vteřinu. Zatím ale není jisté, co tuto událost spustilo. Jeden z vědců dokonce řekl: „Ještě zde nebyl žádný další podobně se chovající objekt."
Záblesku si vůbec poprvé všimli v Keckově observatoři na Mauna Kea, vyhaslém vulkánu na Havaji, kde teleskop ATLAS hledá asteroidy. Astronomy šokovalo hlavně to, že záblesk to byl neuvěřitelně silný – mezi desetinásobkem až stonásobkem jasu průměrné supernovy.
Ale byla to jeho rychlost, co údiv završila. Drtivé většině nebeských explozí totiž trvá týdny, nežli dosáhnou své špičkové jasnosti, ale objekt, o němž je řeč dnes, to zvládl už za pouhé dva dny. Skutečně a doslova se objevil odnikud. A není jej ani s čím srovnat, protože jej nikdo nedokáže zařadit, o co vůbec jde. Určitě to nebude ani vzácná supernova typu 1c, i pro tento typ je to totiž pořád vše moc rychlé.
Aby se astronomové dověděli o objektu co nejvíce, kontaktovali své kolegy po celém světě (celkem šlo o osmnáct laboratoří). A něco málo se přece jen vyjasnilo – objekt se zprvu jevil, že pochází z naší galaxie, ale jak se ukazuje, je až ze vzdálenosti okolo 200 milionů světelných let, muselo se to proto vše odehrát zcela zákonitě v jiné galaxii.
Sdílení
38
Twitter
Komentáře
Email