Záhada tajemné exploze, zaznamenané 200 milionů světelných let daleko od Země, vědce rozhodila

 
Další 1 fotografie v galerii
Astronomy šokovalo hlavně to, že záblesk to byl neuvěřitelně silný / Pixabay
Ve vzdálenosti 200 milionů světelných let od Země proběhl v těchto dnech podivný záblesk, jenž byl stokrát jasnější, nežli výbuch supernovy a navíc jaksi příliš rychle roste a mění se mu jas, což mate desítky vědců a expertů.

A máme ve vesmíru další záhadu, kterou jen tak asi nerozlouskneme. Masivní exploze byla viděna 200 milionů světelných let od Země a byla označena prozatím za „Krávu" („The Cow"). Jednak je tento objekt cca 100x jasnější než supernova a za další, roste neuvěřitelnou rychlostí.

Vědcům ale přece jen něco známo je: jde o mrak vysoce energetických částic s teplotou 9 000 °C, jež se ženou směrem ven rychlostí 20 tisíc km za vteřinu. Zatím ale není jisté, co tuto událost spustilo. Jeden z vědců dokonce řekl: „Ještě zde nebyl žádný další podobně se chovající objekt."

Záblesku si vůbec poprvé všimli v Keckově observatoři na Mauna Kea, vyhaslém vulkánu na Havaji, kde teleskop ATLAS hledá asteroidy. Astronomy šokovalo hlavně to, že záblesk to byl neuvěřitelně silný – mezi desetinásobkem až stonásobkem jasu průměrné supernovy.

Ale byla to jeho rychlost, co údiv završila. Drtivé většině nebeských explozí totiž trvá týdny, nežli dosáhnou své špičkové jasnosti, ale objekt, o němž je řeč dnes, to zvládl už za pouhé dva dny. Skutečně a doslova se objevil odnikud. A není jej ani s čím srovnat, protože jej nikdo nedokáže zařadit, o co vůbec jde. Určitě to nebude ani vzácná supernova typu 1c, i pro tento typ je to totiž pořád vše moc rychlé.

Aby se astronomové dověděli o objektu co nejvíce, kontaktovali své kolegy po celém světě (celkem šlo o osmnáct laboratoří). A něco málo se přece jen vyjasnilo – objekt se zprvu jevil, že pochází z naší galaxie, ale jak se ukazuje, je až ze vzdálenosti okolo 200 milionů světelných let, muselo se to proto vše odehrát zcela zákonitě v jiné galaxii.

 
Vstoupit do diskuze  (10)

Mohlo by vás zajímat

Reklama